babina greda
Arhivski prikaz medijskog saržaja vezanog za selo
Sadržaj: 590

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 > >>
Posljednje dodano u bazu...

Povlači se suha dimljena kobasica Kulin - Delić. Kupac: Zagrizao sam i vidio crve
Babina Greda dobila sportsku dvoranu. Gradnja trajala deset godina
Nevrijeme

Opet ništa od staklenika i elektrane u Babinoj Gredi

05-03-2011

Zbog nemogućnosti rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, pompozno najavljivani projekt korištenja izvorišta termalne vode kraj Babine Grede doveden je u pitanje.
Prema idejnom rješenju zagrebačkog Geoena, tvrtke za iskorištavanje geotermalnih potencijala, u tome su selu na pedesetak hektara trebali niknuti turistički, industrijski i poljoprivredni objekti. U prvoj etapi planirana je gradnja staklenika i pokretanje povrtlarske proizvodnje, a nakon probijanja druge bušotine, i gradnja elektrane snage do 1.100 kW i toplane te proširivanje staklenika.
Investitori su namjeravali s lokalnom zajednicom i ponudom geotermalne energije po minimalnim cijenama privlačiti druge ulagače. Planove im je poremetio Babogredac Ilija Martić, vlasnik parcele od 18 tisuća četvornih metara na kojoj se nalazi bušotina geotermalnog izvorišta, s kojim suvlasnik Geoena Dragan Jurilj nije uspio postići dogovor. Martić je tražio deset eura za kvadrat, što je Jurilju bilo previše jer smatra da je riječ o poljoprivrednom, a ne o eksploatacijskom zemljištu.
- Bojim se da je on u cijeloj priči zapravo samo trgovac koji je došao odraditi posao za nekoga, za male se novce domoći željenoga objekta i onda ga debelo preprodati - smatra babogredski povrtlar i nastavlja: - Ne sviđa mi se način na koji se sve to radi jer mene kao Babogredca, koji želi dobro svome selu, zanima da dođe netko ozbiljan koji će uložiti u proizvodnju, zaposliti ljude i osigurati im egzistenciju. Netko prepoznatljiv poput Agrokora. Ne sporim da je rudarski objekt u vlasništvu Ine, ali nalazi se na mom terenu i to je nepobitna činjenica.
Jurilja je zaprepastilo to da jedan čovjek koči vrijedan i kompleksan projekt od lokalnog i županijskog značaja, koji donosi prosperitet i radna mjesta.
- Uložio sam previše i truda i vremena, pokrenuo sedam, osam upravnih postupaka, a pri kraju je onaj za pravo na istraživanje. Ishodio sam lokacijsku dozvolu, energetsko odobrenje za gradnju elektrane i ne pristajem na ucjene. S takvim čovjekom više ne želim imati nikakvog posla i lokalnim sam vlastima dao do znanja da izvole riješiti problem sa sumještaninom te da mi se nakon toga jave - kaže Jurilj.
No, sudeći prema Martićevim porukama da bi lokalni čelnici s njim dogovorili posao, ali bez novca, geotermalno izvorište u Babinoj Gredi još će dugo biti neiskorišteno.

Geotermalno izvorište otkrila je Ina tražeći naftu. Od središta sela udaljeno je samo kilometar, a po izdašnosti i energetski kvalitetnije od izvora uz koje su izgrađene Tuheljske, Varaždinske ili Stubičke toplice. Izdašnost bušotine je 200 kubika vode u satu, a temperatura vode je 121,1 stupanj. Dnevna proizvodnja termalne vode odgovara dnevnoj proizvodnji oko 300 MWh struje.

>>>
Babogredci prijavili predsjednika Vije?a i lokalnog mljekara

11-03-2011

Stanovnici Babine Grede podnijeli su kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu u Vukovaru, PU vukovarsko-srijemskoj i Ravnateljstvu policije protiv aktualnog predsjednika Općinskog vijeća Jakoba Verića i Ive Stojanovića, vlasnika farme iz operativnog programa razvoja mljekarstva. Informaciju nam je potvrdio glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske Krunoslav Žgela, poručivši da policija obavlja izvide i provjerava navode iz kaznene prijave.
Verića i Stojanovića njihovi sumještani optužuju za malverzacije s državnim poljoprivrednim zemljištem radi stjecanja protupravne imovinske koristi. “Nakon što je u veljači 2005. godine Jakob Verić prošao na natječaju i sklopio ugovor o kupnji 24 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta na području Općine Babina Greda, a koje se nalazi u Rudinama i Kladavcu, predmetno je zemljište, na temelju ranijeg dogovora, dao u zakup Ivi Stojanoviću, za kojega se zapravo i javio na natječaj. Isti ga obrađuje već nekoliko godina dok državne poticaje za zemljište i dalje koristi Verić, što je protivno odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu”, stoji u kaznenoj prijavi. Babogredci, naime, smatraju da takav postupak dvaju sumještanina jasno upućuje na elemente kaznenog djela prijevare i zloporabe položaja i ovlasti na štetu Babogredaca. Predložili su i više od deset svjedoka, uglavnom bivših i aktualnih lokalnih dužnosnika.
Budući da je u Babinoj Gredi u tijeku postupak prodaje preostalog državnog zemljišta, podnositelji kaznene prijave upozoravaju da Verić i Stojanović namjeravaju isto ponoviti i u ovom natječaju.

Prozvani Jakob Verić, inače zaposlenik Hrvatske poljoprivredne agencije u Vinkovcima, izjavio je da postupak njegovih navodnih sumještana ne zaslužuje nikakav komentar jer je riječ o najobičnijim glupostima. “Očito da je nekome bilo jako dosadno ove zime. Neka svoje optužbe izvole i dokazati. Ako uspiju, spreman sam snositi posljedice, a ako ne uspiju, to ćemo riješiti sudskim putem”, rekao je Verić, pojasnivši da nije riječ o 24 nego o 13 hektara, koje još uvijek otplaćuje. Prvi komentar Ive Stojanovića također je bio da je nekome očito jako dosadano. “Ma to su gluposti jer ako sam uzeo zemlju u zakup, morao bi postojati i ugovor sklopljen kod javnog bilježnika. Nisam ja Pavo Barić ni Željko Kopić. Neke očito boli to što sam izašao i na ovaj natječaj sa svim mogućim prioritetima i ne znaju što bi sada od muke”, rekao je Stojanović.

>>>
Ruža Babogretka pričala priče “Iz bakinog ormana”

15-03-2011

Promocija knjige “Iz bakinog ormana” i prateća izložba slika autorice Ruže Knežević Babogretke do posljednjeg je mjesta ispunila dvoranu slavonskobrodske Gradske knjižnice. Sve je doduše izgledalo više kao babogredska velika soba u kojoj je “orman sa šlinganim i raznim rubinama” na kojem mirišu jabuke, a kraj njega asparagusi, pa onda “peć kraljica”, a za “trpezom” uz “ausec” pun domaćih kolača i upaljenu lampu “na petriol” “pripovidaju dive” iz Babine Grede - “najvećeg i najlipšeg slavonskog sela” - o vremenima njihovih baka, o životu, običajima, zgodama i nezgodama. Ružine pričice, ispričane autohtonim babogredskim govorom i prožete komičnim situacijama u kojima su se našle Matika, Agica, snaša Marica, Reza, baka Stana, Marta… sat su vremena, prekidane smijehom, držale pozornost posjetitelja, koji dugo godina znaju Ružu kao Babogretku iako je gotovo pola stoljeća mještanka Slavonskog Broda. Žene o kojima Ruža piše imaju seosku lucidnost i mudrost, imaju smjelost, putenost i grijeh… i ljubav koja poništava grijeh.
O pričama iz kojih “cure” izrazi koji su iščezli, kao i o njezinim pjesmama, govorili su etnolog Zvonimir Toldi, prof. Darija Matajić i Dunja Vanić, a o njezinim slikama, koje također motivima dočaravaju Babinu Gredu, govorio je akademski slikar Predrag Goll, čiju školu slikanja polazi i Ruža Babogretka. Kompletan doživljaj stare Babine Grede dočarali su i čitači dijelova priča Iz bakinog ormana, Jadranka Jurković, Sunčica Kaurić, Karla Babić i Mata Baboselac Mišin te mladi gajdaš Filip Kaurić. Po osmijesima na licu brojnih slušača moglo se zaključiti da regionalna književnost Ruže Babogretke zaslužuje pozornost i ima budućnost.

>>>
Selo u svađi zbog njiva, pljušte kaznene prijave protiv općinara

23-03-2011

Čak šest sati trajalo je otvaranje ponuda za prodaju i zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u općini Babina Greda s, prošlog mjeseca raspisanog, natječaja za nešto više od 300 hektara i sve je snimano kamerom.
Pristiglo je čak 169 ponuda, a otvaranje je bilo javno i transparentno, a Općinsko povjerenstvo, potvrđuje predsjednik Jakob Verić, koji je ujedno i predsjednik Općinskog vijeća, odradilo je svoj dio posla.
- Rađeno je po zakonom utvrđenim kriterijima koje smo u svim slučajevima primjenjivali i vjerujem da smo posao odradili kvalitetno. Pravilnikom je točno utvrđeno tko ima prioritete i toga smo se i držali, a na Općinskom je vijeću da ga razmotri i odluči hoće li ga prihvatiti. Do konačne odluke predstoje još dva filtera - Državno odvjetništvo i Ministarstvo poljoprivrede - kaže Verić.
Inače, prodaja državne zemlje uznemirila je duhove u selu, prouzročila svađe, prepucavanja i podmetanja, a kaznene prijave protiv lokalnih dužnosnika, ali i nekih mještana, počele su pljuštati sa svih strana.
U suradnji s Državnim odvjetništvom proteklog je petka krim-policija u Općini pročešljavala dokumentaciju provjeravajući navode iz zaprimljenih prijava.
- Izloženi smo nezapamćenom pritisku, zasuti kaznenim prijavama, dopisima iz kojekavih odvjetničkih kuća, zakulisne igre pojedinaca koji zapravo i stoje iza svega poprimaju sve veće razmjere. Kaznenih prijava, koje pojedinci zbog vlastitih interesa podnose pod krinkom anonimnosti zbog svega i svačega, počevši od dodjele općinskih stipendija pa nadalje, ne bojim se. Neka institucije rade svoj posao, a pitam se samo tko će snositi odgovornost kada se utvrdi da su optužbe bile neutemeljene i neistinite - pita babogredski načelnik Josip Krnić.
Dodaje da je iznenađen tolikim interesom i borbom za parcele na koje u prvom i drugom krugu nitko nije htio ni pljunuti, a sada je za njima prava pomama, nabijaju se cijene, jedni drugima podmeću klipove i čine sve kako bi se dokopali zemlje. Zbog svega što se događa u selu i prljavih igara pojedinaca Krnić je čak izrazio bojazan da će članovi Povjerenstva dati ostavke i da posao neće biti moguće ni privesti kraju.
- Upravo zato nisam želio sudjelovati u tome poslu i maknuo sam se iz cijele priče. No znam da je jedno sigurno, a to je da će sve biti odrađeno u skladu sa zakonom, i to bez ikakvog pardona - poručio je Krnić.

A da je situacija u selu izmaknula kontroli i da su pojedinci odlučili svim raspoloživim sredstvima boriti se za zemlju, svjedoči i to što su čak i neki investitori odustali od vrijednih projekata u selu jer tvrde da nisu željeli pristajati na ucjene pojedinaca.
Josip Krnić
babogredski načelnik
Izloženi smo nezapamćenom pritisku, zasuti kaznenim prijavama, dopisima odvjetnika, zakulisne igre pojedinaca poprimaju sve veće razmjere
Na parcele, u 1. i 2. krugu, nitko nije htio ni pljunuti, a sada je za njima prava pomama, nabijaju se cijene, jedni drugima podmeću klipove i čine sve da ih se dokopaju

>>>
Međunarodna unija folklornih skupina dodijelila Zastavu identiteta Družini

28-03-2011

Svečanost dodjele zastave održana je u Babinoj Gredi, a domaćin je bio KUD "Mijat Stojanović", član "Družine" koja okuplja 50 folklornih skupina iz Hrvatske.


"Družina" je Zastavu identiteta dobila zbog njihovog vrlo aktivnog rada u Uniji i bogate međunarodne suradnje. Tim povodom danas je članove "Družine" i predstavnike IGF-a primio zamjenik župana Mato Golubičić.


U izaslanstvu su, uz ostale, bili i predsjednik Međunarodne unije folklornih skupina Alessandro Lill i predsjednica "Družine" dr. sc Manda Svirac, kao i predstavnici KUD-a „Mijat Stojanović“.


Svečanost dodjele Zastave identiteta "Družini" održana je u Babinoj Gredi, dok je u župnoj crkvi sv. Lovre u Babinoj Gredi služena sveta misa uz blagoslov zastave. Kum zastave je župan vukovarsko-srijemski Božo Galić.



>>>
Mrkonjić: Načelnik Krnić taji stanje proračuna

01-04-2011

“Pokrenut ćemo opoziv načelnika jer želimo dobro našem selu i sumještanima koji ne zaslužuju ovakav tretman i konstantno nazadovanje Babine Grede. U posljednjih godinu i pol ništa nije napravljeno, sve se svodi samo na laži, obmane i pusta obećanja o novim radnim mjestima i dolasku kojekakvih investitora, što je najobičnija iluzija. Ljudima je već dosta ispraznih priča o iskorištenju izvorišta termalne vode, gradnji pristaništa na Dubočici i gradnji trga”, ustvrdio je općinski vijećnik i predsjednik babogredskog HDZ-a Marko Mrkonjić.
Kap koja je prelila čašu nezadovoljstva bila je posljednja sjednica Općinskog vijeća na kojoj su, tvrdi, arogancija i drskost načelnika Josipa Krnića prevršili svaku mjeru. Mrkonjić kaže da na sjednicama Vijeća, unatoč stalnim zahtjevima oporbe, nema aktualnog sata i vijećnicima se ne dopušta postavljanje nikakvih pitanja. Tako je, tvrdi, bilo i prošlog utorka, kada se raspravljalo o izvršenju proračuna i raspoređivanju proračunskih sredstava. “Zanimalo nas je kakvo je trenutačno financijsko stanje općine, no načelnik nam nije htio odgovoriti, kao ni na konkretna pitanja o utrošku novca poreznih obveznika. Rekao je da nam nije dužan davati odgovore i da je samo njegova dobra volja to što smo uopće i nazočni sjednici Vijeća. Pa Općina nije privatna prćija načelnika i njegovih drugova, koji su svoju funkciju shvatili kao priliku za zadovoljavanje osobnih i stranačkih interesa. Sramotno i jadno”, ustvrdio je Mrkonjić. Smatra da bi se financijsko poslovanje Općine trebalo dobro pročešljati, a simptomatično je i to, upozorava, što se nakon svake sjednice i spominjanja Ministarstva financija već sutradan žurno sređuje papirologija.
Babogredcima je neshvatljivo i to što se na dnevnom redu ovotjedne sjednice Vijeća nije našao izbor najboljih ponuditelja za prodaju i zakup državne zemlje. “Predsjednik Povjerenstva i Općinskog vijeća Jakob Verić tvrdi da je posao odrađen još prošloga tjedna. No, očito je da se koalicijski partneri nisu mogli dogovoriti o raspodjeli parcela”, ustvrdio je Mrkonjić upozorivši da će ljudi zbog nemogućnosti poštovanja rokova prijave u Upisnik ostati bez poticaja. Marija Lešić Omerović

Prozvani načelnik Josip Krnić smatra da je pokretanje opoziva načelnika demokratsko pravo Mrkonjića i njegovih istomišljenika, no o svemu će ipak odlučiti birači. “Savjesno i odgovorno obavljam svoj posao i mogu reći da je otkako sam načelnik u Babinoj Gredi puno toga učinjeno. Izrađeni su projekti za kanalizaciju, sportsku dvoranu, trg, gospodarsku zonu, u tijeku su pregovori o korištenju termalne vode, čiste se kanali, popločana je obaloutvrda Berave... HDZ-ovi vijećnici nisu podržali ni jedan projekt, a kakva je razina njihove komunikacije pokazuje i to što me Mrkonjić na sjednici Vijeća nazvao majmunom”, rekao je Krnić.

>>>
Metar visoki Željko u korizmi se odrekao “pelina” i cigareta

08-04-2011

Iako nije među trenutačno najpopularnijim patuljcima na prostorima ex Jugoslavije, koje je proslavio ulazak u Big Brother kuću, 40-godišnji i samo metar visoki Željko Biškić živuća je legenda Babine Grede. Ugledali smo ga dok se dječjim biciklićem s pomoćnim kotačem nogostupom vraćao kući iz sela. Bio je u kupnji i u košari je vozio nekoliko namirnica. Došavši pred neožbukanu kuću,oprezno je “smotao” u dvorište, a nekoliko minuta potom pojavio se na ulici i nalaktio na drvenu klupu znatiželjno promatrajući prolaznike. Srdačno nas je pozdravio i započeo razgovor, ali ipak s dozom nepovjerenja i opreza. No fotoaparat ga je razoružao i vidljivo oraspoložio i odmah je bio spreman pozirati. “Ma on vam uživa u slikanju. Pravi je narcis!” veselo je dobacila Marija Džoić, koja sa sinom već 14 godina živi u Željkovoj kući i pomaže mu u kućanskim poslovima.
- Ovdje sam rođen i pravi sam Babogredac, u srcu i duši. Jest da sam sa svojih stotinu centimetara nešto niži od mojih sumještana, ali mi to ne smeta, bitno je koliko je čovjek velik iznutra. Član sam Udruge invalida Golubovi i trudim se uvijek nešto raditi i biti koristan. Dok smo imali svinje, brinuo sam se o njima, hranio ih, čistio svinjac. Gledali smo se oči u oči, ali unatoč tome što su bile puno veće od mene, znalo se tko je tu gazda i koga se mora slušati! - našalio se Željko, dodavši da sada ima samo dva psa.
Nekoliko puta dnevno obvezno ode do sela “prebiti” koju sa svojim Babogredcima. Navrati i u omiljeni birc na kavicu, ali nekad, kaže, mora malo isprati i grlo nečim žešćim, a najučinkovitiji se pokazao pelinkovac.
- Do Uskrsa nema ništa. Odrekao sam se “pelina” u korizmi, a izdržao sam i bez cigareta i bilo bi dobro da se tog poroka potpuno i riješim. Iako me, priznajem, povuku Cecine pjesme i dođe mi da nazdravim, ali ipak uspijem odoljeti - kazao je Željko.

Požalio nam se na to da mu već neko vrijeme električna kolica koju mu je darovao načelnik općine nisu u funkciju, došlo je do nekog kvara i to mu je, priznaje, trenutačno najveći problem. A jedina želja koju nam je stidljivo otkrio je kupaonica. "Bilo bi dobro kada bismo u kući imali sanitarni čvor i kupaonicu jer, vjerujte mi, nije nimalo ugodno noću izlaziti van u poljski WC i kupati se u koritu. Ali od moje mirovine jednostavno nismo u mogućnosti to riješiti", kaže Željko i dodaje da se u kući ni po čemu ne osjeti da u njoj živi patuljak. Nema nikakvog minijaturnog namještaja, na krevet se uspne s pomoću drvene klupice i ona mu je, kaže, zapravo “odskočna daska” u svijet “velikih”.

>>>
Vijeće odlučilo o zemlji, seljani spremaju tužbe

13-04-2011

Općinsko vijeće Babine Grede, na prijedlog Povjerenstva, odlučilo je o najpovoljnijim ponuđačima za kupnju državnog poljoprivrednog zemljišta. Sudeći prema reakcijama i najavama, Državno odvjetništvo i Ministarstvo poljoprivrede bit će zasuto pritužbama nezadovoljnih Babogredaca koji tvrde da je posao obavljen mimo zakona i utvrđenih kriterija, a sve u svrhu pogodovanja pojedincima i zadovoljenju osobnih interesa. Pojedini najavljuju i kaznene prijave.
Jedan od nezadovoljnika je i 34-godišnji Stjepan Žunac, koji ističe da je, unatoč tome što udovoljava svim uvjetima i prioritetima, ostao bez zemlje. “Nositelj sam OPG-a, u sustavu PDV-a, obrađujem 44 hektara zemlje, legalno zapošljavam jednog radnika i u tovu imam 60 grla stoke, posjedujem potrebne objekte i mehanizaciju, ali Povjerenstvo je sve to ignoriralo. Parcelu za koju sam se natjecao dodijelilo je po stranačkoj liniji čovjeku koji ima neizmirene obveze prema Općini za dosadašnji zakup, a ne udovoljava ni ostalim uvjetima”, ustvrdio je Žunac, koji će o svemu izvijestiti nadležne.
Općinski vijećnik i predsjednik babogredskog HDZ-a Marko Mrkonjić uvjeren je da će natječaj “pasti” jer je u pojedinim slučajevima zemlja dodijeljivana na temelju nepostojećih ugovora.
Nezadovoljni Babogredci negoduju i zbog toga što je zemlju dobio i otac predsjednika Povjerenstva koji ima 64 godine, i to na rok otplate od 15 godina. Jakov Verić revoltiran je takvim optužbama. “Pa što bih ja sada trebao? Odreći se oca samo zato što sam igrom slučaja predsjednik Povjerenstva? Moj je otac, kao i još nekoliko osoba u selu, kao dosadašnji posjednik iskoristio prioritete koji mu pripadaju na temelju desetogodišnjeg ugovora koji je još 1995. godine potpisao sa Županijom. Otac i ja ne živimo u istom kućanstvu, imamo razlitičite upisnike i ne vidim što je tu sporno”, poručio je Verić, ustvrdivši da je posao prodaje državne zemlje obavljen sukladno zakonu i napucima resornog ministarstva. Poručuje da će odluka Vijeća proći još dva filtra, Državno odvjetništvo i Ministarstvo, pa ako nešto nije u redu, izostat će i suglasnost bez koje nema ni sklapanja ugovora.

Na nezakonitosti i malverzacije pri raspodjeli državne zemlje upozorava i Mirko Štivić, čelni čovjek babogredskog HSS-a, stranke koja je u vladajućoj koaliciji u Babinoj Gredi. “Nastavljena je praksa od prije šest godina, zbog čega sam u studenome izišao iz Povjerenstva i distancirao se od takvog načina rada i rasprodaje državne zemlje. Zakon je tu vrlo jasan i posao je u Babinoj Gredi trebala odraditi Državna agencija, a ne nestručni ljudi i oni koji su u sukobu interesa. U odlučivanju o ponudama odlučivali su razni interesi zbog kojih su pošteni ljudi izmanipulirani. Kriteriji ne samo da su bili dvostruki, nego višestruki”, ustvrdio je Štivić, dodavši da se za svaku tablu koja je bila u natječaju sastajao babogredski SDP. Na upit o tome hoće li HSS napustiti svog koalicijskog parnera SDP, Štivić je poručio da će on, prema svemu sudeći, izići iz politike.

>>>
Djevojčica (13) i dječak (12) kamenjem gađali vozila na autocesti Zagreb - Lipovac

15-04-2011

Djevojčica u dobi od 12 godina i dječak od 13 godina bacali su kamenje na vozila na autocesti Zagreb-Lipovac s nadvožnjaka kod Babine Grede u županjskom kraju - otkrili su policajci PU vukovarsko-srijemske.

Nimalo bezopasna dječja igra odirala se 8. travnja, a zbog bacanja kamenja oštećena su dva automobila kojima su u vožnji - bačenim kamenjem promjera 3 do 5 centimetara - razbijena prednja vjetrobranska stakla.


Srećom, nitko nije ozlijeđen unatoč opasnoj situaciji pri velikoj brzini vožnje autocestom, a nastala je šteta u visini od 6.000 kuna na jednom automobilu slovenskih i jednom hrvatskih registarskih oznaka. Policija je o kaznenom djelu izvijestila nadležno državno odvjetništvo, no s obzirom da je riječ o djeci kaznene odgovornosti nema.



>>>
Općina kupuje parcelu s Ininom bušotinom

11-05-2011

Svjesni važnosti stavljanja u funkciju izvorišta termalne vode od kojega bi Babina Greda, ali i Vukovarsko-srijemska županija, imala višestruke koristi, općinski čelnici odlučili su stvar preuzeti u svoje ruke i riješiti problem sa sumještaninom Ilijom Martićem, koji je zakočio cijeli projekt. Kao vlasnik parcele na kojoj se nalazi bušotina, Martić u posljednjih godinu i pol nije uspio postići dogovor sa zagrebačkom tvrtkom Geoen, specijaliziranom za iskorištavanje geotermalnih potencijala, koja je već pokrenula aktivnosti za korištenje izvorišta termalne vode u Babinoj Gredi. Iznos koji je tražio Martić, suvlasniku Geoena Draganu Jurilju bio je neprihvatljiv jer smatra da je riječ o poljoprivrednom, a ne o eksploatacijskom zemljištu. “Ne osporavam da je rudarski objekt u vlasništvu Ine, ali nalazi se na mom terenu i to je nepobitna činjenica”, utvrdio je Martić, dodavši da nije sporno ni to da se bušotina može izgraditi i na nekoj drugoj parceli, ali za 35 milijuna kuna.
Nakon brojnih neuspjelih pokušaja dogovora, Jurilj je odlučio dići ruke i općinskim čelnicima prepustiti rješavanje problema s Martićem. Sudeći prema izjavi načelnika Josipa Krnića, postizanje dogovora oko isplate pravične naknade vrlo je blizu, a potporu je dobio i od županijskih čelnika. “U tijeku je procjena vrijednosti zemljišta, koja je prepuštena ovlaštenim procjeniteljima, nakon čega će se sastati Općinsko vijeće i odlučiti o kupnji tog zemljišta”, istaknuo je Krnić.
Krnić najavljuje i skorašnju izgradnju plastenika i energane od pet megavata u poduzetničkoj zoni Babine Grede. I Ilija Martić potvrdio nam je da su u tijeku pregovori s općinskim čelnicima.

“Kako ćemo urediti naše odnose s investitorom, hoćemo li mu zemljište dati u dugogodišnju koncesiju, to ćemo tek vidjeti”, istaknuo je Krnić. Pojasnio je da će općina samo na ime rudne rente godišnje dobivati tri i pol milijuna kuna, dok će drugu polovinu dijeliti Županija i država.

>>>

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 > >>