Online novosti (591)
- poredaj po redoslijedu unosa u bazu podataka
[
1]
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 > >> 09-12-2024
U OŠ "Mijat Stojanović" moraju graditi novu zgradu za održavanje razredne nastave, osigurat će uvjete za jednosmjenski rad
Nakon završetka izgradnje sportske dvorane koja je krajem studenoga i službeno otvorena, u OŠ "Mijat Stojanović" Babina Greda nastavljaju s daljnjim aktivnostima i projektima koji će za više od 250 učenika i zaposlenike škole osigurati uvjete za što kvalitetniji rad i dodatno podignuti standard obrazovanja. Izrađeno je idejno rješenje za proširenje škole, a dodatni će prostorni kapaciteti omogućiti održavanje nastave u jednoj smjeni, što će svima olakšati rad. Ideja Ministarstva znanosti i obrazovanja je da u svim osnovnim školama u Hrvatskoj od 2027. godine zaživi program cjelodnevne škole, a preduvjet za to uvođenje je jednosmjenske nastave.
Idejno rješenje za babogredsku školu zadovoljava sve uvjete koji se primjenjuju na projekte izgradnje novih građevina i rekonstrukcije postojećih. Prema utvrđenoj proceduri, osnivač je, u ovom slučaju Vukovarsko-srijemska županija, dužan ishoditi suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja da je idejno rješenje u skladu s Normativima dimenzioniranja prostora osnovnih škola u RH, uzimajući u obzir demografska kretanja i optimizaciju veličine razrednih odjela.
Ravnateljica škole Đurđica Babić napominje da u Ministarstvu imaju projekcije koliko će koja škola imati učenika za tri odnosno za šest godina. A one za Babinu Gredu govore da će imati isti broj učenika, da broj neće padati, i prema tom izračunu pripada im određeni broj kvadrata, čega su se i pridržavali u izradi idejnog rješenja. Vjeruje da će ono dobiti zeleno svjetlo, što će im jako mnogo značiti, jer potreba za proširenjem škole itekako postoji. "Budući da nemamo prostor u dvorištu zbog novosagrađene sportske dvorane, a zbog statike škole ne možemo dizati kat, nemamo se gdje proširiti. Ne možemo pregrađivati ni učionice i stvarno smo 'na knap'. Općina nam je priskočila u pomoć, kupila je zemljište u neposrednoj blizini škole za gradnju novog objekta za razrednu nastavu", pojašnjava Babić. Prema idejnom rješenju, predviđeno je osam učionica, učionica informatike, kuhinja s blagovaonicom, manja knjižnica, uredi za stručne suradnike koji bi se izmjenjivali u dvije zgrade i dvorište. Lokacija je odmah iza dvorane tako da će ju moći bez problema koristiti. U postojećoj bi zgradi ostala predmetna nastava. Ako sve prođe prema planu, prostorni će kapacitet škole biti dodatno proširen novim samostalnim objektom, što će za Babinu Gredu biti velika stvar. Zaposlenici škole iznimno su zadovoljni izrađenim idejnim rješenjem, a ravnateljica ga je predočila i članovima Vijeća roditelja, koji su također ugodno iznenađeni viđenim.
Svi se nadaju da će biti prihvaćeno i da će uskoro uslijediti izrada glavnog projekta, a potom i ishođenje građevinske dozvole za početak gradnje, kako bi svi babogredski učenici za tri godine pohađali nastavu u jednoj smjeni.
PET BEBA U DANU
U Babinoj Gredi nastavljen je investicijski ciklus, a načelnik Josip Krnić ponosno ističe da će 2024. zlatnim slovima biti upisana u povijest te općine. Uz sportsku dvoranu, uspješno se privode kraju i projekti Hrvatskog doma kulture “Franjo Delić” te izgradnja trga. Kreće i izgradnja kanalizacije, projekt vrijedan gotovo 40 milijuna eura. “U godinama koje slijede, naš će glavni cilj biti otvaranje novih radnih mjesta. Pripremamo proširenje kapaciteta Dječjeg vrtića Regoč. Posebno nas raduje što je u ovoj školskoj godini upisano više djece, što potvrđuje da mladi ostaju u Babinoj Gredi i da se imaju gdje vratiti. Krajem studenoga svjedočili smo divnom događaju – u jednom je danu rođeno pet beba, što je prekrasna vijest i simbol novog početka za našu zajednicu”, kazao je.
IZVOR
29-11-2024
Babina Greda dobila sportsku dvoranu. Gradnja trajala deset godina
PRI OSNOVNOJ školi Mijata Stojanovića u Babinoj Gredi nedaleko Županje danas je otvorena sportska dvorana vrijedna 3.6 milijuna eura, koju se zbog niza problema gradilo deset godina. Najvećim dijelom izgradnju je financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a dijelom i Ministarstvo regionalnog razvoja, Vukovarsko-srijemska županija te Općina Babina Greda.
"Dugo je trajalo da dobijemo dvoranu. Možemo reći kako će ova godina zlatnim slovima biti upisana u povijest naše općine. Kroz sljedećih pet godina bit će preko 200 milijuna eura utrošeno u investicije i nova radna mjesta u našoj općini”, kazao je općinski načelnik Josip Krnić.
Zamjenik župana: Možemo reći da se trud isplatio
Temeljni kamen za gradnju babogredske školske sportske dvorane položen je još 2014. godine. Nakon niza problema prouzročenih stečajem tadašnjeg izvođača radova, projekt je 2017. preuzela Vukovarsko-srijemska županija. Zatrpana je do tada iskopana šest metara duboka građevinska jama, projekt promijenjen, a radovi krenuli ispočetka.
Nakon deset godina više od 250 učenika babogredske osnovne škole konačno je dobilo primjeren prostor i uvjete za održavanje nastave tjelesne i zdravstvene kulture, te korištenje brojnih sadržaja i mogućnosti koje dvorana nudi i za ostale nastavne, izvannastavne i sportske aktivnosti.
"Nakon puno problema, zastoja i prepreka, svi zajedno smo uspjeli. Kažu da slika govori više od tisuću riječi, a kada smo vidjeli osmijeh i sreću na učenicima, možemo reći da se trud isplatio”, kazao je Franjo Orešković, zamjenik župana Vukovarsko- srijemske županije.
IZVOR
29-11-2024
Povlači se suha dimljena kobasica Kulin - Delić. Kupac: Zagrizao sam i vidio crve
S TRŽIŠTA je zbog organoleptičkih promjena, povučena serija Suhih dimljenih kobasica proizvođača Kulin - Delić iz Babine Grede, izvijestio je danas Državni inspektorat.
BOSO d.o.o. iz Vinkovaca iz preventivnih je razloga, zbog organoleptičkih promjena, opozvao Suhe dimljene kobasice s oznakom "LOT 032, upotrijebiti do 18.09.2025.", stoji u priopćenju. Proizvod nije u skladu s europskom uredbom o sigurnosti hrane.
Organoleptička svojstva se određuju ljudskim osjetilima i ne mogu se odrediti egzaktnim mjerenjem. Primjer su izgled, boja, miris i okus.
Kupac: U kobasici sam pronašao crve
Jučer je na Facebook stranici Halo, inspektore objavljeno da je u ovoj seriji kobasica (LOT 032, upotrijebiti do 18.09.2025.) kupac pronašao ličinke.
"Odvratno! U jednom sam trenutku osjetio nešto čudno u kobasici. Pogledao sam i vidio nešto poput crva. Zastao sam s jelom i razrezao kobasicu. Imao sam i što za vidjeti: u kobasici su bili crvi i njihova jajašca!!! Ispovraćao sam sve što sam pojeo", rekla je za Halo, inspektore osoba koja je poslala fotografije.
IZVOR
30-10-2024
Babina Greda: Kreće gradnja kanalizacije
Na području Općine Babina Greda nakon blagdana Svih svetih počinje dugoočekivana gradnja kanalizacije, jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata, koji će znatno podići kvalitetu življenja mještana, unaprijediti uvjete poslovanja gospodarskim subjektima i industrijskim pogonima te riješiti problem onečišćenja prirode.
Projekt će se u 80-postotnom dijelu financirati iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026., a ostatak će osigurati Hrvatske vode, Vinkovački vodovod i kanalizacija (VVK) te Općina Babina Greda. Lani je u rujnu, podsjećamo, VVK-u kao nositelju deset projekata vodoopskrbe i odvodnje, koji će se realizirati na području Vinkovaca i Otoka te sedam općina, dodijeljeno 44 milijuna eura.
Sustav javne odvodnje gradit će se u Starim Mikanovcima i Vođincima, u ukupnoj duljini od 25 kilometara, te u Babinoj Gredi, u duljini od 36 kilometara. Na babogredskom će području biti sagrađene i 22 precrpne stanice i uređaj za pročišćivanje otpadnih voda. Uz priključak na kanalizaciju, sva će kućanstva, koja ga do sada nisu imala, dobiti i besplatan priključak na vodovodnu mrežu, kojih je za sada u selu mali broj, te je cilj povećati ga.
PREDUVJET DALJNJEM RAZVOJU SELA
- Za ovaj se projekt zauzimamo godinama, svjesni smo njegove važnosti i činjenice da bez njega nema daljnjeg razvoja, posebice gospodarstva. Sada nam je najveća briga kako namaknuti novac za svoj udio sufinanciranja, a istovremeno osigurati da Općina i dalje normalno funkcionira - kaže Krnić. Da nisu sada ušli u taj projekt i dobili nepovratna europska sredstva za njegovu provedbu, ustvrdio je, kanalizaciju zasigurno ne bi dobili u sljedećih 20 godina. I zato se, dodaje, svi skupa moraju malo “stisnuti” i provesti ga do kraja.
Kreditno zaduženje
Općina Babina Greda projekt je trebala sufinancirati s oko 1,8 milijuna eura, no nakon provedenog postupka javne nabave utvrđeni je iznos znatno porastao. Na objedinjeni poziv za izgradnju sustava javne odvodnje u tri spomenute općine stigla je samo jedna ponuda, koja je i prihvaćena, te je potpisan ugovor vrijedan približno 38 milijuna eura s PDV-om. Babinoj Gredi pripao je iznos sufinanciranja od gotovo 4,6 milijuna eura, čak dva i pol puta veći od predviđenoga. To je, kaže načelnik Josip Krnić, veliki financijski zalogaj za Općinu, čiji je realni proračun, kada se gledaju izvorni prihodi, milijun eura, ali vjeruje da će uspjeti osigurati novac. Kao rješenje nameće se kreditno zaduženje, no pitanje je hoće li Općina moći dobiti potrebnu suglasnost Vlade RH jer je već kreditno zadužena za postojeće investicije. Od banaka je zatražila dostavu indikativnih ponuda, da vidi čime može raspolagati, kolike su kamate, mogući anuiteti i rokovi otplate, i mogu li se i kako financijski uklopiti. Utvrđeni rok završetka gradnje kanalizacijske mreže je 31. prosinca 2025., no s obzirom na to da je riječ o velikom projektu, u Općini smatraju da ga je nemoguće realizirati u godinu dana, te će poslati zahtjev za produženje roka izvođenja radova. Za takve je projekte realno da traju dvije godine, pa bi 31. prosinca 2026. zapravo bio realan rok.
Kroz Babinu Gredu proteže se i Berava
Kraj septičkim jamama
Izgradnjom kanalizacijske mreže konačno će biti kvalitetno riješen problem zbrinjavanja otpadnih voda na području Babine Grede. Sanitarne otpadne vode na babogredskom području skupljaju se u septičke jame, čiji je kapacitet premalen. Dijelom se izlijevaju i često ispuštaju u melioracijske i prometne kanale, što negativno utječe na okoliš i čini realnu opasnost od zagađenja površinskih i podzemnih voda, kao i izvor opasnosti za zdravlje ljudi.
To je, napominje načelnik, posebno važno jer je Babina Greda zaštićeno vodonosno područje. Prema procjenama, više od 70 posto vode iz regionalnog vodovoda istočne Slavonije nalazi se pod tim selom. Krnić je dosadašnjih godina često upozoravao na lošu naviku sumještana da otpadne i fekalne vode ispuštaju u Beravu, koja, kako kaže, mnogima služi kao septička jama. Riječ je o kanalu koji se u duljini od 15-ak kilometara proteže duž Babine Grede, od Gundinaca pa sve do Krajc kanala u Cerni. Sada će konačno i taj problem biti riješen.
IZVOR
06-08-2024
Hrvati se masovno vraćaju kući iz Njemačke, objasnili zašto se sada bolje živi u domovini
Mještani Babine Grede, mjesta u županjskoj Posavini, desetak godine su gotovo svakodnevno gledali svoje mlade obitelji kako napuštaju rodni kraj i idu na rad u Njemačku. Danas se taj trend okreće. Sve više ljudi se vraća u svoj rodni kraj, a lokalni vrtić postaje premalen za sve povratnike.
Ljudi su nekoć najviše odlazili zbog lošeg stanja u poljoprivredi. “Litra mlijeka je nakon rata bila 3,5 kune, a poslije rata par godina došla je na 80 lipa. Nije bilo druge nego spakirati kofere i otići u Njemačku,” kaže Ivan Vuković iz B
Radnih mjesta bilo je malo, a plaće nedovoljne za pristojan život, potvrđuje Hrvoje Mašić, sumještanin. S godinama su se problemi sve više gomilali, piše RTL Danas.
Stanarine otišle gore
Do 2015. godine u Njemačkoj se moglo dobro zaraditi, no nakon invazije Rusije na Ukrajinu, situacija se preokrenula.
“Nakon 4-5 godina tamo su se stvari promijenile. Stanarine su otišle gore, režije su otišle gore, plaće su malo otišle. Dok platim od plaće stan, režije, hranu, sve… Meni je bolje u Hrvatskoj”, govori Hrvoje Mašić.
Život u Njemačkoj više nije isplativ ni za Zdravka Vukovića. “Stan od 55 kvadrata koštao je 1200 eura, plus režije 200 eura. Hrana za troje djece iznosila je oko 600-700 eura, a vrtić za troje djece po 350 eura.” Njemački mentalitet i način života značajno se razlikuju od slavonskog. “Nema druženja, pomoći, svatko radi za sebe,” dodaje Darko Vuković.
Zadržali svoje običaje
Iako su napustili Hrvatsku, Slavonci su i Njemačkoj zadržali svoje običaje. “Okupljali smo se, roštiljali, čak i pekli janjce kako bismo se opustili,” prisjeća se Ivan Vuković. No, željeli su takav život i za svoju djecu. “Vratili smo se zbog djece, ali i zbog sebe jer je ovdje život ljepši,” kaže Hrvoje Mašić.
Povratak u Babinu Gredu donio je spoj poslovnih iskustava iz Njemačke i kvalitetu života koju su željeli. “Vodili smo gradilišta i skupili veliko znanje, pa smo otvorili firmu. Sada sve ide kako treba,” zadovoljan je Zdravko Vuković.
Zdravko i Darko, zajedno s ocem Ivanom, pokrenuli su vlastiti posao. “Gradimo tvrtku i zato što smo složni, sve funkcionira savršeno,” ističe Darko Vuković. Povratak sinova i unuka uljepšao je život i djedu Iliji. “Ljepše je, ipak sam ja djed, pa me dirne kad vidim unučad,” kaže djed.
Sve više ljudi vraća se u Babinu Gredu. Vrtić, otvoren prije nekoliko godina, već je prenatrpan, pa se planira izgradnja novog. Općina čini sve kako bi postala privlačna za doseljavanje, a rode koje su već stigle najavljuju nove dolaske i nove početke, piše RTL.
IZVOR
[
1]
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 > >>