Online novosti (591)
- poredaj po redoslijedu unosa u bazu podataka
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [
25]
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 > >> 26-09-2018
200 godina od rođenja M. Stojanovića
Prigodnim programom zaposlenici i učenici osnovne škole u Babinoj Gredi danas će (srijeda) proslaviti 200 godina od rođenja Mijata Stojanovića, pedagoga i književnika koji je čitav svoj vijek posvetio učiteljevanju, pisanju i skupljanju narodnoga blaga, a po kojemu babogredska škola nosi ime.
U Općinskoj narodnoj knjižici u 11 sati predavanje o Mijatu Stojanoviću, koji je bio jedan od utemeljitelja Hrvatskog pedagoško-književnog zbora, održat će Dinko Župan s Hrvatskog instituta za povijest Slavonski Brod.
Za 13 sati u Domu kulture "Franjo Delić" predviđena je svečana priredba, a sat kasnije i otvorenje sportskog školskog igrališta i demonstracija korištenja sprava za vježbanje. Riječ je o investiciji vrijednoj 800.000 kuna, od čega je 100.000 osiguralo Ministarstvo regionalnog razvoja, a preostali iznos Općina Babina Greda.
IZVOR
24-09-2018
Učenicima deficitarnih struka od 500 do 700 kuna mjesečno
BABINA GREDA - Općina Babina Greda pozvala je lokalne poduzetnike, obrtnike i vlasnike OPG-ova koji imaju interes i potrebu za zapošljavanjem radnika u budućnosti s određenim profilom zanimanja da se do 1. listopada jave kako bi se zajednički uključili u obrazovanje i pripremu potrebnih kadrova.
Općina je, stoji u javnom pozivu, spremna kroz potpore sufinancirati obrazovanje učenika za zanimanja za koja iskažu interes te osigurati potporu za naukovanje.
- Cilj nam je potaknuti zapošljavanje i potencijalnim poslodavcima pomoći osigurati potrebne kadrove. Danas je vrlo teško pronaći gotovog majstora jer velik broj ih je otišao trbuhom za kruhom i tog profila kadra više nema, što je sve veći problem. Moramo hitno reagirati i zajednički pokušati pronaći rješenje i poduzeti određene mjere kako bismo promijenili takvu situaciju, ističe općinski načelnik Josip Krnić. Zato su, napominje, odlučili pozvati sve zainteresirane da se izjasne koja su im zanimanja potrebna, koje struke nedostaje na tržištu rada, je li primjerice u pitanju mesar, poljoprivredni tehničar, CNC operater, mehatroničar, strojar, zavarivač, tokar, tesar, keramičar...
- Želimo snimiti situaciju, vidjeti kakve su potrebe poslodavaca i za koja zanimanja da se djeca školuju. Pozvali smo ih da se izjasne koje bi učenike mogli primiti na praksu, da ih obuče i da ih potom kada završe naukovanje zaposle kao majstore. Općina bi učenicima koji se odluče na takva zanimanja od sljedeće godine davala stipendiju, odnosno potporu od 500 do 700 kuna mjesečno, da imaju za svoje troškove i da izuče zanat koji je deficitaran, pojašnjava Krnić. Napominje da za deficitarna zanimanja poslodavci i od Ministarstva gospodarstva mogu dobiti naknade za učenike koji kod njih idu na praksu, što će djeci također puno značiti. Smatra da je potrebno ciljano djelovati, učenike usmjeravati u zanimanja koja će im osigurati posao, što je svakako velika stimulacija mladima da ostanu u Babinoj Gredi. Općina će, napominje, učiniti sve što je u njenoj moći da pomogne mladima i stvori preduvjete da u svome selu nakon školovanja mogu raditi i od svoga rada pristojno živjeti.
Na području Babina Grede skupa s OPG-ima djeluje stotinjak subjekata koji su i potencijalni poslodavci, a hoće li i u kojoj mjeri prihvatiti inicijativu Općine i jesu li spremni dati i svoj doprinos poticanju zapošljavanja vidjet će se na sastanku koji će načelnik uskoro sazvati.
Krnić napominje da će i investitor koji u Babinoj Gredi uskoro kreće s izgradnjom tvornica autodijelova također dostaviti popis potrebnih profila radnika. Planirano je da radnici odlaze u Gradačac na obuku gdje će dobivati tehničku i tehnološku podršku jer tu je vrlo bitna edukacija i priprema kadrova, kao i obuka specijalnih kadrova za određene poslove. Direktor TMD Groupa iz Gradačca koja proizvodi dijelove za najveće svjetske kompanije u automobilskoj industriji, Adem Hanić, ističe da će na poslovima proizvodnje autodijelova u Babinoj Gredi moći raditi i žene.
A nakon općine Ivankovo u kojoj od 2. rujna nedjeljom i blagdanom trgovine i pekarnice više ne rade, i Babina Greda je odlučila slijediti njihov primjer.
- Svim vlasnicima poslao sam dopis i Marijan Živković-Patričar i vlasnik Bose odmah su prihvatili inicijativu. Moramo još vidjeti s Konzumom, trgovinom Bošković i našim lokalnim radnjama. No, koliko vidim u dosada obavljenim razgovorima inicijativa je pala na plodno tlo i mislim da ni u Babinoj Gredi trgovine i pekarnice uskoro nedjeljom više neće otvarati svoja vrata, kaže Krnić.
- Ni u bivšoj Jugoslaviji nije se radilo nedjeljom. A sada smo veliki vjernici, katolici, kunemo se u vrijednost i svetinju obitelji, a sve se lomi preko leđa radnika. Moramo izmijeniti svoje navike, ugledati se na bogate europske zemalje i omogućiti našim ženama i majkama da nedjeljom budu sa svojim obiteljima, zaključuje Krnić.
IZVOR
14-09-2018
130 ha na trasi melioracijskog kanala u zakup
Poljoprivrednici iz Babine Grede zainteresirani za korištenje obradivih površina na trasi Melioracijskog kanala Dunav - Sava u k.o. Babina Greda moći će konkurirati na natječaju za zakup zemljišta. Riječ je o oko 130 hektara površina, javnom vodnom dobru kojim upravljaju Hrvatske vode i koje su ga uz potporu Županije i Općine odlučile staviti u funkciju.
- To je zapravo materijal iz iskopa melioracijskog kanala, koji je odmah ondje i deponiran. Na toj površini sada raste trava i nije u funkciji, a može dobiti svoju svrhu tako da se pripremi i počne koristiti za potrebe poljoprivredne proizvodnje - pojašnjava Josip Kuterovac, voditelj Vodnogospodarske ispostave za Mali sliv "Biđ - Bosut" Hrvatskih voda.
- Govorim o našem slivnom području, gdje se nalazi nešto više od sedam kilometara kanala. Naime, melioracijski kanal ukupno je dug 14.700 metara i proteže se kroz dvije županije - Vukovarsko-srijemsku i Brodsko-posavsku. Poljoprivrednici su zainteresirani, a intencija je Vukovarsko-srijemske županije i Općine Babina Greda da se postupak davanja u zakup provede kontrolirano. Žele da se površine dodijele ljudima koji stvarno imaju stoku, potrebu za zemljom i koji će joj dati svrhu i obrađivati je, a ne da je uzmu samo radi poticaja ili nekih drugih interesa - zaključuje Kuterovac. Svrha melioracijskog kanala je dovod vode iz rijeke Save u Biđ-bosutsko polje kako bi se u ljetnim mjesecima osigurale dodatne količine vode za navodnjavanje. "Sustav je izgrađen, sve je napravljeno i u postupku je ishođenje uporabne dozvole za crpnu stanicu. Vjerujem da će u sljedećoj sezoni kanal biti u funkciji", ističe.
I pročelnik za poljoprivredu i infrastrukturu VSŽ-a, Andrija Matić, prekjučer se u Babinoj Gredi sastao sa zainteresiranim poljoprivrednicima.
- Uloga Županije je u tome da smo napravili snimku svih površina, utvrdili status i uvjete korištenja. Na nama je da priredimo mogućnost raspisivanja natječaja o zakupu za koji se moraju stvoriti svi potrebni preduvjeti, da se natječaj provede jednostavno i uspješno i da se ne dogodi da na trasi kanala bude površina koje su pogodne i prihvatljive za obradu a da ne budu u funkciji poljoprivredne proizvodnje - kaže Matić. Što se tiče cijene, napominje da zakup neće biti skuplji od uobičajenih postupaka provedbe natječaja za državo poljoprivredno zemljište i da će cijene biti vrlo prihvatljive.
IZVOR
13-09-2018
Općina sagradila novo igralište i donirala opremu školi
obzirom na to da Babina Greda još uvijek nema školsku sportsku dvoranu i neizvjesno je kada će ju dobiti, Općina je sagradila multifunckionalno igralište i dala ga na korištenje učenicima OŠ "Mijat Stojanović". I drugi mještani Babine Grede moći će ondje kvalitetno provoditi vrijeme, rekreirati se i uživati u sportskim aktivnostima na uređenom i osvijetljenom igralištu. Ministarstvo regionalnog razvoja sufinanciralo je projekt sa 100.000 kuna, dok je preostali iznos za realizaciju investicije vrijedne približno 850.000 kuna, osigurala Općina.
- Preostali su još samo kozmetički radovi, primjerice postavljanje gumene podloge i rješavanje zaletišta za skok u dalj. Kako bi naši osnovci bili potpuno opremljeni za izvođenje nastave tjelesnog odgoja, donirali smo školi potrebnu sportsku opremu u vrijednosti više od 11.500 kuna - ističe općinski načelnik Josip Krnić.
Učenici su prezadovoljni i ističu da se raduju satu tjelesnog odgoja na novosagrađenom igralištu.
IZVOR
31-08-2018
U Babinoj Gredi je sedam čitaonica
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio je Općini Babina Greda 312.762,97 nepovratnih kuna za energetsku obnovu zgrade Hrvatske seljačke čitaonice u Ulici Mijata Stojanovića 116.
- Riječ je o uštedi energije, zamjeni dotrajale stolarije, smanjenju troškova grijanja, nabavit će se peć na pelet, a sve će rezultirati ljepšim izgledom čitaonice - pojašnjava općinski načelnik Josip Krnić. Ukupna vrijednost investicije, koju će sufinancirati i Općina, iznosi oko 480.000 kuna. Krnić ponosno ističe da su čitaonice posebnost toga sela i primjer čuvanja specifične stoljetne tradicije.
Središta kulturnog života u prvoj polovici 20. stoljeća u Babinoj Gredi bile su čitaonice, u kojima su mještani kratili zimske noći. Bile su mjesta gdje su ljudi dobivali informacije iz prve ruke zahvaljujući knjigama, dnevnom tisku, radiju i televiziji. Upravo su čitaonice početkom prošlog stoljeća iskorijenile nepismenost u Babinoj Gredi, ističe. Bile su središte života, raspoređene po ulicama i među stanovnicima su razvile pozitivno rivalstvo. Međusobno su se natjecali tko će što bolje naučiti tradiciju, kulturu, ondje su se uvježbavala narodna kola, plesovi, svaka je imala svoje jahače koji su za pokladnog jahanja kretale ispred čitaonice. Babogredci se i danas okupljaju u čitaonicama, uživaju u društvenim igrama, organiziraju druženja, proslave… U njima se održavaju sastanci, skupovi, tečajevi, savjetovanja stručnjaka kako poboljšati proizvodnju i unaprijediti život.
- Čitaonice danas imaju veliku ulogu u društvenom životu Babine Grede i ulogu mjesnih odbora. Na određen su način korektiv rada općinske uprave. Svaka ulica ima svoje potrebe, a svaka ima svoj mali odbor, bar mi ga tako tretiramo iako Babina Greda prema zakonu nema obvezu osnivanja mjesnih odbora kao što to imaju gradovi. Okupljaju se u čitaonicama, utvrđuju prioritete, upozoravaju nas na nedostatke i probleme koje treba riješiti, a aktivno se uključuju i u sva događanja u selu - kaže Krnić.
Prva čitaonica osnovana je davne 1907. godine - Hrvatska čitaonica u Čevatovu, a najmlađa, sedma koja djeluje u selu, otvorena je prije nekoliko godina u Savskoj ulici, a riječ je o Poljodjelskoj čitaonici. Sve one okupljaju i spajaju mještane i potiču ih na druženje i kreativnost. Čitaonice po kojima je Babina Greda jedinstveni primjer u Hrvatskoj vlasništvo su Općine i Krnić smatra da upravo tu posebnost Babogredci moraju isticati i znati iskoristiti.
IZVOR
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [
25]
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 > >>