Novosti online

- klikni na foto za povećanje -

 

Online novosti (590)  

- poredaj po redoslijedu unosa u bazu podataka



<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 > >>

11-08-2010

Selo u svađi zbog Mile Kitića


Koncert Mile Kitića na školskome igralištu, uzburkao je strasti u Babinoj Gredi gdje je jučer (10. kolovoza) proslavljen kirbaj i blagdan sv. Lovre.
- Zar je baš Mile Kitić pjevač koji treba razveseliti i nas i naše goste na kirbaj? Kako se tako što uopće moglo dogoditi u srcu Šokadije? Evo, dičimo se Stanarskim susretima i njegovanjem slavonske tradicije, a narodnjaci nam dolaze na kirbaj?, komentiraju mještani koji su negodovali i načelniku Općine Babina Greda Josipu Krniću.
- Organizacija koncerta na otvorenom bila je u rukama privatnog poduzetnika, babogredskog ugostitelja. Dozvolu su tražili u travnju za koncert na općinskoj površini. Tada nisu znali reći tko će gostovati za kirbaj. Govorilo se i o Thompsonu i ostalim glazbenicima, kaže načelnik i dodaje da se o glazbenim ukusima može raspravljati te da je bilo “pritisaka” s više razine i pitanja iz Vukovarsko-srijemske županije što se zapravo događa oko kirbaja.
Krnić (SDP) navodi da se ne želi baviti politikanstvom i nekome oduzimati pravo na rad, a Kitićev koncert oštro je osudio HDZ Babine Grede čiji predsjednik, Marko Mrkonjić, drži neprimjerenim održavanje narodnjačkog koncerta u dvorištu škole.
- Odgovornima smatramo i načelnika i predsjednika Općinskog vijeća, ali i braniteljske udruge koje se nisu oglasile u ovom slučaju. Tko su uopće organizatori koncerta - jesu li to načelnik i ravnatelj škole zajedno?, pita Mrkonjić.
Kirbaji s narodnjacima nisu neuobičajeni, a u susjednoj Cerni jedan privatni ugostitelj vikendima u lokalu ugošćuje slične glazbenike. Već sada je najavljeno nekoliko “zvučnih” imena, jer je sljedećeg vikenda i u tome mjestu kirbaj.

Narodnjaci se slušaju na svakome koraku. U susjednu BiH, u Orašju, tisuće iz Hrvatske hrle na tamošnje zabave, zašto ne bi i ovdje imali priliku zabaviti se, komentiraju Babogredci kojima ne smeta gostovanjem Mile Kitića. Već u petak mnogi će uživati u Odžaku na koncertu Thompsona. Nakon njegova koncerta, u istome mjestu, kažu, nastupit će i jedna od poznatih srpskih pjevačica Dragana...
IZVOR

11-08-2010

Nezakonita prodaja duhana


Jučer, 10. kolovoza 2010. godine oko 8.20 sati u Babinoj Gredi, Sajmište bb, vršenjem nadzora mjesne tržnice od strane policijskih službenika, kod 66-godišnjaka iz Nuštra pronađeno je 3,4 kilograma rezanog duhana koji je predmetni nezakonito prodavao.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem u prostorijama policije, utvrđeno je postojanje osnovane sumnje kako je počinio kazneno djelo "Nedozvoljena trgovina", zbog čega protiv istog slijedi kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.
IZVOR

11-08-2010

Lažna dojava o eksplozivnoj napravi


Sinoć, oko 21.50 sati ova Policijska uprava zaprimila je dojavu od Operativno-komunikacijskog centra policije PU brodsko-posavske, kako su od strane nepoznate muške osobe sa javne govornice u Velikoj Kopanici izvješćeni da će u Babinoj Gredi na igralištu osnovne škole "Mijat Stojanović", gdje se trebao održati koncert srpskog pjevača Mile Kitića, biti aktivirana eksplozivna naprava. Na mjestu događaja od strane policijskih službenika za protueksplozijsku zaštitu ove Policijske uprave izvršen je protueksplozijski pregled, kojom prilikom nije pronađena eksplozivna naprava, nakon čega je koncert održan.
IZVOR

26-07-2010

Vlasniku prijete izvlaštenjem, a on želi ozbiljnog investitora, poput Agrokora


Babogredski načelnik Josip Krnić potpisao je prije desetak dana sa suvlasnikom zagrebačke tvrtke Geoen, specijaliziranom za iskorištavanje geotermalnih potencijala, Draganom Juriljem, pismo namjere o korištenju izvorišta termalne vode, koje je okriveno na području Babine Grede.
I dok se u javnosti već uvelike najavljuje zabijanje prve lopate i prva staklenička proizvodnja već zaproljeće sljedeće godine, Babogredac Ilija Martić, vlasnik parcele na kojoj se nalazi bušotina, tvrdi kako s Juriljem nije postigao nikakav dogovor oko korištenja zemljišta. U posjed spomenute parcele, koja se prostire na 18 tisuća četvornih metara, Martić je došao nakon smrti susjeda Ivana Dama, s kojim je 13 godina ranije sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju. Pojašnjava da je geotermalno izvorište otkrila Ina u potrazi za naftom i plinom, a zbog provedenih istraživanja zemljište je postalo neupotrebljivo. Nakon otkrića da je energetski i po izdašnosti kvalitetnije od izvorišta najpoznatijih hrvatskih toplica, pojedinci u tadašnjoj lokalnoj vlasti, tvrdi Martić, vršili su konstatan pritisak na starca Dama da proda zemlju pa čak i da raskine ugovor o uzdržavanju.

Investori iz Luksemburga i Islanda
- Do sada su se javljali investitori iz Luksemburga i s Islanda, a onda se u Babinoj Gredi pojavio gospodin Jurilj. Rekao sam mu da sam zemljište spreman prodati po cijeni od deset eura po kvadratu, što je njemu bilo previše, jer smatra da je riječ o poljoprivrednom, a ne o eksploatacijskom zemljištu. Razmišljao sam i o davanju zemlje u zakup, ali od toga me odgovorio odvjetnik, upozorivši me da bi se u slučaju gradnje fortifikacijskih objekta od strane investitora mogao naći u krajnje nepovoljnom položaju. Dao sam si truda, kontaktirao ljude i došao do korisnih saznanja zbog kojih imam sve više razloga sumnjati u iskrene namjere gospodina Jurilja. To više što nam još nije dostavio odobrenje o korištenju rudarskog objekta od strane Ine u čijem je vlasništvu. Bojim se da je on u cijeloj priči zapravo samo trgovac koji je došao odraditi posao za nekoga, za male se novce domoći željenoga objekta i onda ga debelo preprodati - upozorava poznati babogredski povrtlar, koji je uvjeren da je s njim u igri cijela ekipa ljudi, uključujući i pojedine profesore koji su sudjelovali u izradi elaborata.

Okreću glavu od vlasnika
- Ne sviđa mi se način na koji se sve to radi, počevši od općinskih čelnika. Otkako su čuli da se Jurilj sa mnom nije uspio dogovoriti, počeli su okretati glavu od mene i optuživati me da se želim domoći novca. Skupa su mi s Juriljem počeli spočitavati da sprječavam razvoj općine te čak i zaprijetili izvlaštenjem. Mene kao Babogredca koji želi dobro svome selu zanima da dođe netko ozbiljan, tko će uložiti u proizvodnju, zaposliti ljude i osigurati im egzistenciju. Netko prepoznatljiv poput Agrokora, tko ima već uhodan posao i tko se razumije u ovakvu vrstu proizvodnje. Nakon svega i informacija koje imam, sumnjam da bih sada uopće prihvatio ikakvu ponudu gospodina Jurilja. Ne sporim da je rudarski objekt u vlasništvu Ine, ali nalazi se na mom terenu i to je nepobitna činjenica - ustvrdio je Martić, dodavši da nije sporno to da se bušotina može sagraditi na nekoj drugoj parceli, ali za 35 milijuna kuna, koliko stoji taj posao.
Suvlasnik Geoena Dragan Jurilj bio je zatečen našim upitom upozorivši nas “da ne nasjedamo na priču Ilije Martića”. Pojašnjava da su sve mineralne sirovine u vlasništvu RH i da se točno utvrđenom zakonskom procedurom mora ishoditi koncesija za njihovu eksploataciju. Optužio je Martića da svojim neznanjem o postupku dobivanja koncesije nepotrebno stvara afere, jer je neupućen i misli da je on vlasnik mineralne sirovine. “Trenutno vodim pregovore s vlasnikom zemljišta na mjestu gdje se u budućnosti planira eksploatirati mineralna sirovina, pokušavamo dogovoriti cijenu i uvjete, stoga me iznenadilo da Vas je Martić kontaktirao. Nema sumnje da je to napravio iz razloga kako bi povećao cijenu svog zemljišta. Geoen je privatna tvrtka registrirana u svrhu realizacije nacionalnog programa “GEOEN” za višenamjensko korištenje geotermalne energije u RH i trenutno razvija prvu hrvatsku geotermalnu elektranu na lokaciji Velika Ciglena kod Bjelovara. Stoga su insinuacije Martića o našem društvu neutemeljene”, poručuje Jurilj.
IZVOR

19-07-2010

Na izvoru termalne vode grade staklenike, elektranu i toplice


Zagrebački Geoen, tvrtka specijalizirana za iskorištavanje geotermalnih potencijala u RH, i općinske vlasti Babine Grede dogovorili su se o načinu korištenja izvorišta termalne vode koje je otkriveno pokraj tog sela u županjskoj Posavini. Prema izrađenom idejnom rješenju, na pedesetak hektara oko geotermalne bušotine niknut će turistički, industrijski i poljoprivredni objekti.


Povrtlarska proizvodnja


– U prvoj fazi planiramo pokrenuti povrtlarsku proizvodnju. Staklenici, koji će se u početku prostirati na oko četiri hektara, zagrijavat će se vodom koju ćemo ionako crpiti radi utvrđivanja rezervi na geotermalnom polju. Kad se probije druga bušotina, uslijedit će gradnja elektrane snage do 1100 kW i toplane te proširivanje staklenika. Skupa s lokalnom zajednicom potom bismo, ponudom geotermalne energije po minimalnim cijenama, privlačili investitore zainteresirane za gradnju, primjerice, hotelskih kompleksa s otvorenim i zatvorenim bazenima – kaže suvlasnik Geoena Dragan Jurilj.


Energana za tri godine


Prva lopata trebala bi biti zabijena za šest mjeseci. Dotad se očekuje ishođenje građevinske dokumentacije za staklenike. Energana bi niknula u roku od tri godine, a zatim, nadaju se u Općini i Geoenu, i ostali predviđeni objekti.


– U prvim staklenicima bit će zaposleno 30-40 radnika, a njihov će se broj povećati gradnjom staklenika na planiranoj površini od deset hektara. Radna snaga bit će potrebna i za buduću energanu, hotele, hipodrom... Dobije li posao nekoliko stotina Babogredaca, to će značiti osiguranu egzistenciju za isto toliko obitelji – ističe općinski načelnik Josip Krnić.


Usto, lokalne vlasti puno očekuju i od rudne rente. Naknada za eksploataciju geotermalne vode godišnje će, procjenjuju, iznositi više od šest i pol milijuna kuna, od čega polovica pripada Babinoj Gredi. Izvorni proračun općine posljednjih godina nije bio veći od tri milijuna.


Inače, geotermalno izvorište otkrila je Ina u potrazi za naftom. Od centra sela udaljeno je samo kilometar, a po izdašnosti i energetski kvalitetnije je od izvora uz koje su izgrađene Tuheljske, Varaždinske ili Stubičke toplice. Izdašnost bušotine je 200 kubika vode u satu, a temperatura vode je 121,1 Celzijev stupanj. Dnevna proizvodnja termalne vode odgovara dnevnoj proizvodnji oko 300 MWh struje.


IZVOR

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 > >>