Načelnik odlazi glavom bez obzira
16-12-2008
Babina Greda nema proračun za 2009. godinu, nema ni načelnika Općine, ali, po svemu sudeći ni vlast!
‘Dosta mi je svega’
Općinsko vijeće Babine Grede odbacilo je preksinoć prijedlog proračuna teškog 11 milijuna kuna (tri milijuna više nego u ovoj godini, n. a.) nakon čega je predsjednik Mirko Babić bez objašnjenja prekinuo sjednicu. Općinski načelnik i predsjednik Općinskog ogranka HDZ-a Marko Mrkonjić poručio potom svim vijećnicima: ”Vidimo se na idućim izborima!” te danas, najavio izlazak iz politike. – Dosta mi je svega, ne želim više sudjelovati u vlasti u kojoj svatko gleda samo svoje osobne interese. Optužili su me za navodno napuhan proračun premda je on izbalansiran s potporama države, što je predviđeno za realizaciju kapitalnih ulaganja. Proračun je pao jer me nisu uspjeli smijeniti – ističe Mrkonjić.
Tako će babogredci pet mjeseci prije redovnih izbora drugi put izvanredno birati vlast, odnosno treći put u četiri godine.
Opet raspuštanje Vijeća U ime Kluba vijećnika SDP-a Antun Omazić tvrdi da je prijedlog proračuna bio neozbiljan i predizboran. – Sve je postavljeno naopačke pa su tako prihodi planirani temeljem rashoda. Nerealno je bilo u godini u kojoj se očekuje recesija planirati povećanje proračuna s osam na 11 milijuna kuna – kaže Omazić i dodaje kako vlasti u Babinoj Gredi više nema. – Budući da predsjednik Vijeća nije, sukladno Poslovniku, utvrdio datum nastavka sjednice, vlast je prestala funkcionirati. Uskoro opet možemo očekivati raspuštanje Vijeća i imenovanje povjerenika, što nikako nije dobro za demokraciju – dodaje Omazić.
>>>
Mato Đurković odlučio stipendirati pet studenata
05-01-2009
Petero mladih Babogredaca dobilo je najljepši poklon na početku nove, 2009. godine, mjesečne stipendije od po 1.200 kuna. Ništa neobično, reći će mnogi, pa stipendije studentima dodjeljuju se svake akademske godine.
No, ove stipendije nije omogućila ni općina ni kakav fond, već mještanin Mato Đurković, koji se, kako kaže, na privremenom radu u Njemačkoj nalazi tek 37 godina. - Ovo je jedinstven primjer u Babinoj Gredi, nitko do sada nije vlastitim financijskim sredstvima pomogao mladima. U dogovoru s HSS-om proveli smo natječaj i pet mladih studenata potpisalo je s gospodinom Matom ugovore o stipendiranju - kazao je Mirko Štivić, predsjednik OO HSS-a Babina Greda.
U toj općini nema mnogo studenata, a samozatajni Mato Đurković, koji i sam ima četvero djece, odlučio je pomoći jer smatra kako čovjek treba pridonijeti gdje god može.
- Dobra mogućnost za to jest pomoći mladom čovjeku. Njihova jedina obveza je učiti i pridonositi sebi i svojoj izobrazbi”, kazao je Đurković nakon potpisivanja ugovora, prema kojem će svakome od ovih petero mladih ljudi mjesečno darovati po 1.200 kuna. I tako kroz cijelu akademsku godinu. Njegova potpora dolazi iz poduzetništva i uvjeren je kako će svojim skromnim primjerom potaknuti i druge da pomažu mladim ljudima.
- Poručio bih i osnovcima i srednjoškolcima da dobro uče, bit će mogućnosti pomoći i njima - kazao je Mato Đurković. I on i svi u HSS-u, s kojim surađuje od Domovinskog rata, nadaju se kako će se ovi stipendisti ozbiljno prihvatiti svoje obveze i svome mjestu, svojoj Babinoj Gredi, u budućnosti pridonijeti kao veterinari, učitelji i fizioterapeuti, za što u ovome trenutku studiraju. “Potreba za visokoobrazovanim kadrom ima, osobito u našem mjestu, stoga je gospodin Mato ovim stipendijama doista puno pomogao”, zaključio je Štivić.
>>>
Bosančić - povjerenik za Babinu Gredu
07-02-2009
Babogredski vijećnici nisu dočekali 2009. u općinskoj vijećnici, ali su mještani Babine Grede opet dočekali povjerenika Vlade. Naime, nakon što je polovinom prosinca sjednica Općinskog vijeća prekinuta nakon treće točke dnevnog reda, a funkcioniranje općinske vlasti došlo u pitanje, na Staru godinu održana je nova sjednica, na kojoj se, unatoč očekivanjima, nije dogodilo ništa novo. Nije izglasan ni rebalans proračuna za 2008. ni novi proračun za 2009. godinu pa je u toj općini Vlada imenovala povjerenika, dipl. oec. Ivana Bosančića. Kako saznajemo u razgovoru s Bosančićem, koji je na dužnost povjerenika stupio ovih dana, njegova je zadaća da građani ni u kojem trenutku ne osjete da nema demokratski izabrane vlasti. "Moja je obveza pripremiti privremeni općinski proračun i omogućiti građanima da sve funkcionira", istaknuo je Bosančić. Dakle, samo četiri mjeseca prije lokalnih izbora Babina Greda je ponovno dobila povjerenika. Poznavatelje političkih situacija u tome mjestu ništa više ne začuđuje, jer upravo u toj općini mijenjali su se načelnici, sklapale i razvrgavale političke koalicije, a nisu, na žalost, izostajale ni situacije u kojima dojučerašnji koalicijski partneri ili suradnici jedni na druge bacaju drvlje i kamenje. Mještani su uglavnom nezainteresirani, njih više zanima hoće li doista, kako je najavljeno, sljedećega utorka (10. veljače) doista biti prerezana vrpca na ulazu u novosagrađenu zdravstvenu ambulantu, oko koje su se također lomila koplja i padale babogredske političke opcije.
>>>
Ambulanta u Babinoj Gredi konačno otvorena
11-02-2009
Nova zdravstvena ambulanta u Babinoj Gredi napokon je otvorena, čime je završena priča oko investicije vrijedne 2,6 milijuna kuna. U novoj ambulanti, koja se prostore na 400 četvornih metara, dvije su ordinacije opće medicine, dvije zubotehničke, prostorija za patronažnu sestru i prostor za buduće specijalističke službe ili savjetovalište. "Mještanima Babine Grede nova će ambulanta puno značiti, kao i našem medicinskom osoblju. Do sada se radilo u neprimjerenim prostorima. U samo godinu dana uspjeli smo od temelja do otvorenja ambulante", kazala je dr. Ruža Lelić, ravnateljica Doma zdravlja Županja. Zadovoljstvo što je otvorena nova zdravstvena ustanova izrazio je župan Božo Galić, koji je s dr. Lelić prerezao vrpcu na svečanom otvorenju. Inače, gradnju ambulante, još od 1998., pratili su problemi, od izbora lokacije do drugih teškoća. Prema riječima bivšeg općinskog načelnika Marka Mrkonjića, samo zbog nje on je osobno, kao načelnik, bio čak 16 puta na sudu. U ime Općine Babina Greda velikom broju nazočnih mještana obratio se povjerenik Vlade Ivan Bosančić.
Imat će dvije opće ordinacije, dvije zubotehničke, prostoriju za patronažnu sestru i za buduće specijalističke službe ili savjetovalište
>>>
SDP-ovi kandidati za načelnike općina
19-04-2009
Predsjednik SDP-a Zoran Milanović izjavio je jučer u Babinoj Gredi na predstavljanju kandidata te stranke za načelnike općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji da SDP mnogo očekuje od lokalnih izbora, ali da su građani ti koji će odlučiti kakav će biti uspjeh te stranke. Milanović je ocijenio da su razlike koje postoje u razvijenosti pojedinih područja ključni problem Hrvatske u ovome trenutku, dodajući kako mu "nije drago govoriti da je SDP uspješniji u krajevima koji su napredniji jer to nije dobra poruka, bez obzira na to što je stvarnost". Na skupu su predstavljeni kandidati SDP-a za načelnike općina Babina Greda, Gradište, Nuštar, Borovo, Trpinja, Vođinci, Stari Mikanovci, Tovarnik, Andrijaševci i Gunja. U toj županiji SDP izlazi na lokalne izbore samostalno ili u koaliciji s HNS-om, DC-om, HSLS-om, HDSSB-om, SDA i DSU, a stranka je istaknula kandidate za 23 jedinice lokalne samouprave - za načelnike, gradonačelnike, predsjednike općinskih i gradskih vijeća te za župana Vukovarsko-srijemske županije.
>>>
Za toplice u Babinoj Gredi čeka se stani ulagač
20-05-2009
Vukovarsko-srijemska županija i INA-Naftaplin zajednički kreću u akciju pronalaženja investitora za aktivaciju geotermalnog izvorišta u blizini Babine Grede. Potvrđeno je da se ondje nalazi nespresušan izvor vode čija temperatura na dnu dostiže čak 121, a na površini 90 Celzijevih stupnjeva. Riječ je o drugoj prema izdašnosti bušotini u Hrvatskoj koja je u energetskom smislu mnogo jača od, primjerice, izvora termalne vode pokraj kojih su sagrađene Tuheljske ili Varaždinske toplice. Interes za stavljanje izvorišta u funkciju, uz Babogredce, što bi za njih bilo od višestruke koristi, pokazali su i županijski čelnici koji su ga uvrstili i u Strategiju razvoja. Pročelnik županijskog Upravnog odjela za međudržavnu suradnju i kapitalna ulaganja Zoran Vidović ističe da je aktivacija izvorišta iznimno skup projekt. Za njegovu realizaciju pokraj postojeće bušotine nužno je postaviti još jednu kako bi voda mogla cirkulirati. Potrebno je, osim toga, izraditi i rudarsko-geološki elaborat i utvrditi točan kemijski sastav vode i njena paleontološka svojstva kako bi se točno precizirala buduća namjena izvorišta, lječilišni turizam ili nešto drugo. S obzirom na svjetsku krizu i recesiju, to zasigurno u ovom trenutku neće biti lako, no Županija je, doznajemo od Vidovića, odlučila cjelokupni projekt prezentirati fondovima EU-a i na taj način privući strane ulagače.
Općinski su čelnici za turističko-rekreativnu sportsku zonu oko bušotine, odnosno gradnju termalnog lječilišta i pratećih hotelsko-ugostiteljskih sadržaja osigurali 52 hektara državnog zemljišta, a na tome će području biti omogućeno i podizanje staklenika. A tome u prilog ide i podatak da je Babina Greda već i službeno uvrštena na popis mjesta s ljekovitim topličkim činiteljima u Hrvatskoj.
>>>
Nema prodaje stoke bez nakupaca iz Dalmacije
11-07-2009
Babogredci koji su jučer prijepodne bili na stočnom sajmu, koji se održava svakog 10. u mjesecu i jedan je od najjačih u regiji, kažu da ne pamte kada je ponuda bila slabija. A rijetki su prodavači sa sajma otišli zadovoljni jer su izdangubili prijepodne i kućama se ponovno vratili s punim prikolicama. "Prodaja stoke je sve slabija, kupaca gotovo da i nema. A i oni koji dolaze, samo razgledavaju i raspituju se o cijenama i odlaze. U posljednje vrijeme drastično su pale i cijene prasaca. Donedavno su se prodavali po 25 kuna za kilogram, a sada im cijena pala već za 9 kuna", rekao nam je Mato Lukač iz Sikirevaca kojeg smo zatekli u pregovoru s kupcem iz Babine Grede. Malo dalje, kraj prikolice s prascima, stajao je prodavač i nervozno brisao kapljice znoja s čela. "Ma što da vam kažem, svinjogojstvo je danas na koljenima, toliko smo omalovaženi i podcijenjeni da sam odlučio nakon dugog niza godina prestati se baviti tim poslom jer u njemu više ne vidim nikakvu ekonomsku računicu. Cijena je niska, a najžalosnije je to što ju diktiraju nakupci. Ostavit ću samo pet krmača kako bih imao mesa za potrebe svoje obitelji, a ostalih ću se porješavati", poručuje nezadovoljni prodavač iz Babine Grede. I dok nesretni Babogredac nije skrivao svoje ogorčenje, nakupci su i jučer zadovoljno trljali ruke. "Na sajmu su već ujutro u 6.30 sati. Obiđu nas prodavače, a onda međusobno dogovore taktiku. Utvrde koliko će ponuditi za prasce i telad i do 9 sati nitko od njih ne kupuje ni jedno grlo. A onda uhvate one najslabije, na brzinu ga obrlate, spuste mu cijenu i pokupuju stoku. A potom krenu na ostale, nudeći svoje uvjete po kojima su već kupili, i što će jadni ljudi- daj, šta daš - jer im je novac potreban", poručuje naš sugovornik. Nakupci iz Splita upravo su se spremali za odlazak. "Obavili smo što smo trebali. Ovaj smo put kupili samo 30 prasaca po cijeni od 16 kuna za kilogram jer smo janjiće i telad već jučer nabavili obilazeći sela", rekao nam je vozač Mario kojega je angažirao jedan mesar iz Splita. Poručuje kako prodavači mogu biti zahvalni nakupcima jer da njih nema seljaci ne bi mogli nikome prodati ni jedno grlo. A jučer su u Babinoj Gredi loše prošli i prodavači teladi jer za njih nitko nije pokazivao interes. Ruža Stojanović, iz Slavonskog Šamca, od ranog je jutra pokušavala prodati jedno tele, a na kraju ga je ipak morala vratiti kući. "Tražila sam 28 kuna za kilogram. Ali "vodu pari, vodu ladi"! I radije ću ga vratiti kući nego prodati ispod cijene. Kada u mesnicama i prodavaonicama kupujemo meso, onda je cijena za sve jednaka, a kada mesari otkupljuju stoku, onda cijene variraju jer pronalaze stotinu mana. Ili im je tele previše sivo, ili ima čudne noge, prevelike uši… I tako svaki put", ogorčena je dodajući da se više i ne isplati dolaziti na sajam u Babinu Gredu koji je nekad bio mjesto gdje se dobro trgovalo. "Ma danas se slabo prodavalo zato što ovaj put nije došao stalni nakupac iz Trogira koji bi, kao i uvijek, već u rano jutro opustošio sajam, natovario veliki kamion za prijevoz stoke i zadovoljno trljajući ruke krenuo put Dalmacije", rekao nam je prodavač iz Kruševice.
>>>
Babogredci najbolji
23-07-2009
U okviru obilježavanja Dana općine Domaljevac-Šamac, članovi Lovačke udruge Kuna iz Domaljevca, organizirali su V. turnir u gađanju letećih meta u disciplini Amerikan Trap.
Uz veliku nazočnost zaljubljenika u ovu vrstu športa, natjecatelji su postigli izuzetno dobre rezultate, tako da je u ekipnom plasmanu prvo mjesto osvojila Lovačka Udruga Jastreb iz Babine Grede, drugo mjesto su osvojili domaćini iz L.U. Kuna Domaljevac dok je treće mjesto pripalo ekipi L.U . Sava iz Orašja.
Pojedinačnim nastupom najboljim strijelcem se pokazao Kristijan Katušić član L.U. Jastreb iz Babine Grede, drugo mjesto je osvojio Marinko Dominković iz L.U. Sava Orašje a treće mjesto je pripalo Zoranu Lukač članu L.U. Kuna Domaljevac.
Samo natjecanje je bilo i prigoda da se u svečanom tonu proslavi i otvorenje novog automatskog strelišta za gađanje letećih meta koje su uz pomoć brojnih sponzora i općine Domaljevac - Šamac, svojim zalaganjem izgradili članovi L.U. Kuna Domaljevac . Strelište je prigodnim riječima otvorio načelnik općine Domaljevac - Šamac Željko Josić, poželjevši lovcima sigurne ruke u odstrelu letećih meta i puno sreće na budućim natjecanjima koja će se na ovom strelištu održavati.
>>>
Mladi poljoprivrednici prodaju imanja i sele obitelji u gradove
04-09-2009
Lokalne medije u Vukovarsko-srijemskoj županiji u posljednje su vrijeme preplavili oglasi poljoprivrednika u kojima na prodaju nude muzne krave, junice, opremu za mužnju, traktore i priključne strojeve, ali i zemlju. S obzirom na to da su takvi oglasi donedavno bili prava rijetkost i da su poljoprivrednici preko oglasa uglavnom kupovali i nastojali doći do što više obradivih površina, zaključak se nameće sam po sebi. Sve je više onih koji odustaju od poljoprivredne proizvodnje, a pojedini i potpuno napuštaju sela odlazeći u gradove trbuhom za kruhom. Jedan od njih je i 37-godišnji Pero Lešić iz Babine Grede koji je sa suprugom i četvero djece ovih dana napustio rodno selo i odselio se u Rijeku. Svojih 30-ak krava uspio je teškom mukom prodati, i to ispod cijene, a suvremenu farmu, pripadajuću opremu, strojeve i kuću također je oglasio za prodaju. "Nije bilo nimalo lako napustiti Babinu Gredu i dignuti ruke od poljoprivrede. U tom sam poslu otkako znam za sebe, roditelji su mi se bavili poljoprivredom i zemlja mi je jednostavno pod noktom. Iako sam sve donedavno mislio da se to neće nikada dogoditi, prilike su me prisilile napraviti korak o kojem sam dugo razmišljao i vagao. Shvatio sam da se od bavljenja mljekarstvom više ne može živjeti. Sramotna cijena mlijeka doslovno me dotukla i ugrozila egzistenciju moje obitelji. Bačeni smo na koljena. Uložio sam u farmu muznih krava i namjeravao proširiti posao, imam i 10-ak jutara vlastite zemlje koju sam obrađivao i nešto malo što sam uzeo u arendu. Razočaran sam i načinom davanja u zakup i prodajom poljoprivrednog zemljišta u našoj općini. Sve je išlo po rodbinskim i stranačkim vezama, a mi koji nismo povlašteni nismo imali nikakve šanse, iako nam je zemlja prijeko potrebna za proizvodnju hrane za stoku", rekao nam je Pero poručujući da je u Rijeci sreo mnogo Slavonaca i da njegov primjer nije usamljen. Naprotiv, uvjeren je da će takvih biti sve više jer ljudi počinju polako shvaćati da će u poljoprivredi opstati samo oni najveći i najjači i da malima ondje više nije mjesto.
Sve mi se skupilo i odlučio sam okrenuti novu stranicu u životu. Iznajmili smo stan u Rijeci. Prošao sam tečaj za zavarivača i našao posao u riječkom brodogradilištu. Supruga se uspjela zaposliti u Plodinama. Evo, upravo smo danas u policiji promijenili adresu na osobnim iskaznicama i počinjemo živjeti novi život u kojem i mojih četvero djece može očekivati nekakvu budućnost - kaže Pero.
>>>
Martina se žrtvuje za seku i ove godine ne ide u školu
05-09-2009
Ranio sam Martinu, sebi sam probio srce, ali ne vidim drugo rješenje. Bojim se da samo njenom žrtvom možemo priuštiti starijoj kćeri Gabrijeli (18) završetak školovanja, priča Mato Vuković (52) iz Babine Grede nedaleko od Županje. On je nekoliko dana uoči početka školske godine odlučio ispisati svoju mlađu kćer Martinu (16) iz drugog razreda ugostiteljske škole u Vinkovcima.
Otad iz Matine kuće izbija samo velika tuga. Očaj i nemoć da iz vlastitih skromnih prihoda omogući svima jednake uvjete natjerali su Matu na nešto što nitko ne bi želio - da bira između svoje djece.
- Otkad država ne subvencionira učenički prijevoz, a pogotovo vidjevši nove cijene mjesečnih učeničkih karata od Babine Grede do Vinkovaca, shvatio sam da neću moći omogućiti svoj svojoj djeci jednake uvjete. Posjeo sam cijelu obitelj za stol i izložio joj svoj prijedlog, jedan jedini koji sam mogao smisliti. Gabrijela kreće u četvrti razred srednje medicinske škole u Vinkovcima i ove školske godine završava školovanje. Rekao sam im da mislim kako Gabrijela treba završiti školu, a da Martina pauzira. Shvatili su me i složili se - priča Mato.
Njegovi argumenti bili su dosta jaki. Mato na mjesec na svome poslu skrbnika za starije i nemoćne zaradi 2329 kuna. Supruga Marija (37) ne radi nigdje. A cijena autobusne karte od Babine Grede do Vinkovaca na mjesec iznosi samo za jednu djevojku 1200 kuna. Za obje djevojčice bi to iznosilo 2400 kuna, što je više od cijele Matine plaće, koja je cijeloj obitelji jedini izvor prihoda.
- Plaćom ne mogu ništa pokrivati. Ali, izdvojit ću za autobusnu kartu jednoj kćeri makar ja ništa ne jeo cijeli mjesec. Gabrijeli sam mislio uplatiti autoškolu. No za to se sada nema novca - dodaje očajni Mato.
>>>