Babina Greda, Ivankovo i Cerna grade turističku priču
15-02-2022
I općine u Vukovarsko-srijemskoj županiji velike nade polažu u razvoj turizma, stavljanje u funkciju postojećih resursa i osmišljavanje novih sadržaja radi pozicioniranja na turističkoj karti Hrvatske i privlačenja što većeg broja gostiju.
Svjesni brojnih prednosti udruživanja i provedbe zajedničkih projekata, što nosi veće financijske mogućnosti i kvalitetniji istup na turističko tržište, susjedne općine Babina Greda, Cerna i Ivankovo odlučile su zajednički krenuti u izradu Projektno-tehničke dokumentacije uređenja korita Biđa i Bosuta. Cilj je turistički se što više otvoriti i dokazati da je i ovaj kutak Slavonije itekako poželjan za posjete, da se ondje ima što vidjeti, doživjeti i okusiti. Umrežavanjem bi se, uvjeren je načelnik Babine Grede Josip Krnić, na tom području mogla razviti dobra i prepoznatljiva turistička priča.
O tome je na inicijalnom radnom sastanku u Cerni razgovarao s načelnikom te općine Josipom Štorekom na kojemu je istaknuto kako se projektom uređenja korita navedenih rijeka želi povezati Cernu, Babinu Gredu, Kladavac, Prkovce i Šiškovce pješačkim, biciklističkim i poučnim šumskim stazama, a ujedno pridonijeti i valorizaciji šuma i rijeka. Zajedničkim nastupom triju susjednih općina prema EU fondovima namjera je OPG-ovima, ugostiteljima i iznajmljivačima smještaja pružiti nove mogućnosti i omogućiti dodatnu prezentaciju i prodaju njihovih usluga.
– Svaka od naših triju općina, Cerna, Babina Greda i Ivankovo, ima i svoje posebnosti, prepoznatljive manifestacije tradicijske kulture i one moraju biti turistički brend gdje ćemo potencijalnim gostima, koje želimo privući u što većem broju, nuditi doživljajni turizam – kazao je Štorek. Cerna se, primjerice, zbog nekoliko rijeka i brojnih mostova koje ih spajaju može promovirati kao "mala Venecija".
Radi što kvalitetnije ponude i što bolje promocije različitosti koje svako mjesto nudi, lokalni su čelnici prepoznali važnost udruživanja i povezivanja, a vjeruju da će na ruti dugoj oko 60 kilometara uz korita rijeka koja planiraju urediti posjetiteljima biti pružena mogućnost uživanja u aktivnom odmoru i brojnim drugim sadržajima. U planu je i postavljanje platoa za roštilj, klupa i stolova, sadržaja za djecu te uređenje sportsko-rekreativne infrastrukture za sve stanovnike i posjetitelje koja se može kontinuirano obogaćivati i nadograđivati. Namjera je i uređenje off road i triatlon staze za rekreativce i za trening u prirodi. Bit će postavljena i turistička signalizacija i interaktivne informativne ploče.
Kao vrijedan prirodni resurs Krnić ističe Kladavac, naselje koje se prostire uz šumu između Babine Grede i Prkovaca, u svrhu kreiranja infrastrukture za izletište i aktivni odmor u prirodi.
- Općina Babina Greda u projektiranju je biciklističke i konjičke staze do Kladavca, tako da nam se ova ideja potpuno uklapa u naše planove. Iako je ona još uvijek u povojima, nadamo se da ćemo zajednički ostvariti turističku povezanost naših općina – zaključuje.
OSIGURATI SMJEŠTAJ
Općinski načelnici razvoju turizma pridaju sve veće značenje i svjesni su toga da treba dodatno upotpunjavati sadržaje, obogaćivati ponudu i tražiti dodatne izvore prihoda. Turisti bi trebali osjetiti i doživjeti Slavoniju, uživati u gastronomskoj ponudi, uz gostoljubive domaćine koji će im prikazati tradicionalni način života i posebnosti toga kraja. Smatraju da se trebaju orijentirati na izletnički vikend-turizam i tranzitni turizam. I zato se mora poraditi na otvaranju smještajnih kapaciteta. U Babinoj Gredi ih, primjerice, trenutačno nema, a cilj je, napominje Krnić, osigurati dovoljan broj ležajeva da mogu smjestiti autobus gostiju. Općina će stoga poticati OPG-ove da urede i registriraju sobe za prihvat gostiju iznosom do 25 tisuća kuna po smještajnoj jedinici.
>>>
Predsjednik Milanović odlikovao Iliju Babića Redom hrvatskog pletera za doprinos promicanju prosvjete, kulturnog amaterizma i šokačke tradicije
22-02-2022
Predsjednik Republike Zoran Milanović primio je danas u Uredu predsjednika Republike izaslanstvo općine Babina Greda te tom prilikom uručio odlikovanje Red hrvatskog pletera Iliji Babiću, umirovljenom nastavniku povijesti i hrvatskog jezika iz Babine Grede.
Načelnik općine Josip Krnić upoznao je predsjednika Milanovića s planom razvoja komunalne infrastrukture na području općine, kao i s planom korištenja geotermalnih izvora, i to sve uz korištenje novca iz fondova Europske unije. Jednako tako, informirao ga je o ulaganjima na području općine, posebno istaknuvši tri inozemne greenfield investicije koje bi trebale značajno pomoći razvoju općine i povećati zaposlenost. Krnić je pri tome upozorio na birokratske zapreke s kojima se ulagači i dalje susreću prilikom ishođenja potrebnih građevinskih dozvola.
Uoči sastanka, predsjednik Milanović uručio je odlikovanje Red hrvatskog pletera Iliji Babiću i to za izniman doprinos u promicanju prosvjete te kulturno-umjetničkog amaterizma u Republici Hrvatskoj. Ilija Babić, naime, godinama je poticao kulturno-umjetnički amaterizam u Slavoniji te pridonosio promicanju šokačke tradicije. Tijekom dugogodišnjeg djelovanja inicirao je brojne manifestacije, između ostalih „Večeri dr. Matije Bačića“, koje se održavanju već 44 godine te „Konji bijelci“, tradicionalnu manifestaciju koja se održava preko 40 godina. Jedan je od pokretača „Stanarskih susreta“, suosnivač je Udruge za promicanje i očuvanje šokačke baštine „Šokadija“, a voditelj je i muške pjevačke skupine „Babogreci“. Piše radove i pjesme na babogredskom dijalektu, a 2004. godine objavio je knjigu „Šokačka burgijanja“.
Na sastanku s predsjednikom Milanovićem bili su, uz načelnika Babine Grede Josipa Krnića, i predsjednik Općinskog vijeća Babine Grede Tomo Đaković, referentica u općini Babina Greda Kata Lešić, urednik radijske emisije za selo i poljoprivredu Martin Vuković te obitelj Ilije Babića – supruga Marija, kći Đurđica i snaha Mira.
Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić.
>>>
U BABINOJ GREDI KONJ UDARIO U ULAZNA VRATA OPĆINE
08-03-2022
U Babinoj Gredi se protekle nedjelje, oko 12 sati, konj otrgnuo iz saonica u kojima su se nalazila dvojica mladića, koji su se nakon što je pao snijeg namjeravali provozati kroz ovo mjesto, nadaleko poznato po lipicancima. No, umjesto lijepog snježnog ugođaja, vožnja se pretvorila u nesvakidašnji događaj.
Dvadesetjednogodišnji vlasnik konja je uzde prepustio svom osamnaestogodišnjem prijatelju, no saonice su se prevrnule nakon čega se konj uznemirio i otrgnuo. Potom je, kao u nekom filmu, stao trčati kroz selo te nakon nekoliko kilometara kasa udario u ulazna vrata zgrade Općine, proletio kroz njih i pri tome se ozlijedio.Po mještane je, srećom, sve prošlo bez posljedica. Naime, u galopu konja koji se preplašio i uznemirio nitko nije stradao. No, zasigurno je šok bilo vidjeti uplašenog konja na ulici, u jakom trku bez kontrole i vlasnika, koji je pritom prošao i kolonu traktora i automobila u redu za gorivo na benzinskoj crpki. U svemu je bilo puno sreće jer se u to vrijeme u Babinoj Gredi, u Društvenom domu preko puta Općine, odigravao šahovski turnir na kojem je sudjelovalo 150 djece koja su često izlazila van zgrade.
Zbog siline udara nesretni konj je ozlijeđen, odmah je intervenirao i veterinar koji mu je zašio rane na glavi i sanirao povrede. Iako je u prvom trenutku, na licu mjesta, sve ukazivalo na to kako će posljedice po njega biti puno teže, konj se nakon ove nesreće oporavlja i dobro je.
Protiv osamnaestogodišnjeg mladića policija će podnijeti prekršajnu prijava zbog prekršaja iz članka 30. Zakona o prekršaju protiv javnog reda i mira te dostaviti posebno izvješće nadležnom državnom odvjetništvu o tom događaju.
>>>
Općina se zadužuje za 10 milijuna kuna
09-03-2022
Općinsko vijeće Babine Grede donijelo je odluku o dugoročnom zaduženju Općine za iznos glavnice od 10 milijuna kuna za financiranje kapitalnih projekata kod Zagrebačke banka na rok otplate od 15 godina (180 mjeseci), uz fiksnu kamatu od 0,68 posto godišnje.
Vijeće je ovlastilo općinskog načelnika Josipa Krnića da nakon dobivanja suglasnosti Vlade RH pristupi sklapanju ugovora s odabranom bankom, koja je dala najpovoljniju ponudu, i izdavanju zadužnica i mjenica kao jamstva osiguranja povrata kredita.
Naime, Zakonom o proračunu propisani su uvjeti pod kojima se jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave može dugoročno zadužiti. Propisano je da to može učiniti samo za investiciju koja se financira iz njezina proračuna, a koju potvrdi predstavničko tijelo uz suglasnost Vlade RH, a na prijedlog ministra financija.
Proračunom Općine Babina Greda za 2022. i projekcijama za 2023. i 2024. godinu planirana je realizacija triju kapitalnih projekata. Riječ je o izgradnji i opremanju sportske dvorane Osnovne škole "Mijat Stojanović", izgradnji i opremanju kulturno-turističkog parka s pripadajućom šetnicom te europskom projektu rekonstrukcije/dogradnje i opremanja Hrvatskog doma kulture "Franjo Delić". Načelnik Krnić napominje da će Općina Babina Greda, kao i prethodne godine, prijaviti navedene projekte (koji zadovoljavaju uvjete javnog natječaja) za sufinanciranje dijela vlastite komponente na javni natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a kada bude otvoren.
- Općina nije u minusu. Kamata je dosta povoljna i u 15 godina banci ćemo platiti simboličan iznos, a dobivena će nam sredstva biti od velike koristi. Ne možemo sve projekte kandidirati na europske fondove, ali za one koje budemo mogli, nastojat ćemo povući europski novac. Kreditom ćemo osigurati vlastiti kapital da možemo lakše financirati projekte i na vrijeme ispunjavati sve obveze prema dobavljačima - kazao je Krnić. A to je, napominje, jako važno zbog premošćivanja jaza koji nastaje zbog različite dinamike priljeva sredstava i dospijeća obveza. Isplativije im je, dodaje, osigurati sredstva nego da se dobavljači zadužuju uz mnogo veće kamate. Time ujedno pomažu i gospodarstvu da sačuva likvidnost.
Nakon dugogodišnjih problema, gradnja dvorane u tome selu konačno je počela, a ukupni trošak radova i opremanja iznosi 24.014.447,44 s PDV-om. Ministarstva znanosti i obrazovanja projekt će financirati sa 66 posto, Vukovarsko–srijemska županija s 24 posto, a Općina Babina Greda osigurat će preostalih 10 posto sredstava. Predviđena je izgradnja i opremanje dvodijelne sportske dvorane s proširenim borilištem. Projekt rekonstrukcije Hrvatskog doma kulture "Franjo Delić" prošao je na Mjeri 7.4.1., vrijedan je približno osam milijuna kuna, a Općini je, napominje Krnić, važno imati sredstava na računu da bi financirala dobavljače.
Općina će graditi i cestu do gospodarske zone.
TRG I PARK OŽIVIT ĆE CENTAR SELA
Općina je konačno odlučila krenuti u izgradnju trga, odnosno izgradnju i opremanje kulturno-turističkog parka s pripadajućom šetnicom koji će se nalaziti prekoputa crkve, uz Beravu. Svojim će izgledom i sadržajima središtu sela dati novu vizuru. Projekt je vrijedan oko 6 milijuna kuna. Uz veliki trg s amfiteatrom i LED ekranom, bit će uređena i šetnica, postavljena urbana oprema, pametne klupe, drvene kućice, uređeno interaktivno igralište za djecu... Bit će u funkciji svih mještana i imat će višestruku ulogu u svakodnevnom životu Babine Grede.
kamata
FIKSNA JE I IZNOSI 0,68 % GODIŠNJE
>>>
Za Dom kulture
dobili 7,5 milijuna
25-03-2022
Općinski načelnik Babine Grede Josip Krnić u Zagrebu je potpisao ugovor o financiranju za tip operacije 7.4.1. u iznosu od 7.515.600 kuna, za projekt “Rekonstrukcija/dogradnja i opremanje Hrvatskog doma kulture ‘Franjo Delić’”. Projekt su lani u rujnu prijavili na natječaj Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu. U Domu kulture već se dugi niz godina održavaju sva događanja i razne manifestacije u selu, a tamošnja dvorana može primiti 300 ljudi.
Objekt već duže vrijeme vapi za obnovom i općinski su ga čelnici odlučili obnoviti, opremiti i staviti u funkciju cijele lokalne zajednice. Projektom je predviđena kompletna adaptacija, uređenje pozornice u dvorani, postavljanje velikih LED ekrana, novo krovište, nove instalacije, uređenje svlačionice s tuševima, prostora za mlade, ugradnja dizala za invalide... U sklopu reprezentativnog objekta bit će uređeni i poslovni prostori koje će Općina moći dati u najam, a s obzirom na to da će dobiti i profesionalnu kuhinju, za razne će se prigode moći iznajmiti i dvorana. Ukupna vrijednost projekta, prema troškovniku u vrijeme kandidiranja projekta, bila je 8,3 milijuna kuna, ali s obzirom na osjetan porast cijene građevinskog materijala, procjenjuje se da će ona sada biti veća. Odobreno im je nepovratnih 7,5 milijuna kuna, a ostatak sredstava osigurat će Općina. Kreće priprema za raspisivanje javne nabave, a rok za provedbu projekta je 24 mjeseca.
>>>
Pjesnik Đuro Pavičić predstavio knjigu 'Iza tamnih naočala'
10-05-2022
Pavičić je idejni pokretač i voditelje manifestacije 'Kod pjesnika pod orahom', 'Festival poezije u Babinoj Gredi' i 'Susret pjesnika Slavonije u Zagrebu'
U ponedjeljak je u dvorani Tribine grada Zagrebu predstavljena nova knjiga slavonskog književnika Đure Pavičića. Nakon šest zbirki poezije ovo je njegov prvi prozni rad, autobiografske pripovijesti: 'Iza tamnih naočala, kronika ljubavi i gnjeva'.
Prepuna dvorana uživala je u ulomcima koje je izvrsno interpretirao glumac Zvonko Novosel, a pečat događanju dali su mladi glazbenici Lav Novosel i Luka Lemo, koji su svojim muziciranjem Pavičićevu prozu učinili još intimnijom.
Slušajući autorove ljubavne avanture, mnogi su pomislili kako bi to mogao biti sjajan predložak za igrani film.
>>>
Otvoreno jubilarno 50. prodajno mjesto Tifona
07-06-2022
Tifon d.o.o. član MOL grupe svečano je otvorio svoje jubilarno 50. prodajno mjesto u Hrvatskoj. Nova benzinska postaja nalazi se na lokaciji Babina Greda, na autoputu A3, a u ponudi ima visoko-kvalitetna EVO goriva, uključujući vrhunsku gastro ponudu Fresh Cornera uz niz dodatnih sadržaja, poput odmorišta i dječjeg igrališta, koji u velikoj mjeri olakšavaju putovanja vozačima na ovom dijelu cestovnog pravca, od Slavonije prema Zagrebu.
Ovo je, nakon postaja Gračenica, treće prodajno mjesto Tifona na autoputu Zagreb-Lipovac, otvoreno u 2022. godini i ujedno jubilarno pedeseto, čime tvrtka potvrđuje strategiju širenja u kojoj svoje premium proizvode i usluge čini dostupnima posjetiteljima i vozačima diljem Hrvatske.
„Iznimno smo sretni što danas otvaramo naše 50. prodajno mjesto. Ova brojka potvrđuje kako su korisnici prepoznali vrhunsku kvalitetu goriva i gastronomsku ponudu Fresh Corner koncepta. Upravo su zadovoljstvo korisnika i njihovo povjerenje razlog i poticaj našeg daljnjeg širenja,“ rekao je na otvorenju Siniša Komnenović, predsjednik Uprave Tifona ističući kako je fokus kompanije pružanje sveobuhvatnog iskustva putovanja. „Lojalnost kupaca nam je na prvom mjestu i posebno nas raduje što smo mnogima prvi izbor kada je riječ o gorivima visoke kvalitete i izvrsnoj gastro ponudi tijekom putovanja“, istaknuo je.
Na benzinskoj postaji Babina Greda kupcima su dostupna visoko-kvalitetna EVO dizelska i benzinska goriva. Riječ je gorivima obogaćenima EVOTECH aditivima najnovije generacije, koja svim vozilima donose vrhunske performanse, smanjenu potrošnju, efikasan i dugotrajan učinak čišćenja te dulji vijek motora.
Na prodajnom mjestu Babina Greda nalazi se i već popularan gastro koncept Fresh Corner čija raznovrsna ponuda omogućuje kvalitetno provedeno vrijeme tijekom odmora na putovanju. Kupcima su na raspolaganju širok asortiman toplih i hladnih napitaka, svježi pekarski proizvodi, sendviči, sezonske salate i hot-dog, koji je uz vrhunsku kavu pripremljenu od pažljivo biranih sorti, uvjerljivo najprodavaniji proizvod i zvijezda Tifonovih Fresh Cornera.
Tifon premium brand benzinskih postaja već dugi niz godina ispunjava sve potrebe modernog kupca u pokretu. Nova jubilarna 50. benzinska postaja svojom ponudom, opremom i kvalitetom usluge odražava najviše standarde karakteristične čitavoj Tifon mreži. Gorivo iznimne kvalitete i vrhunska gastro ponuda, uz dodatne sadržaje, u velikoj mjeri olakšat će putovanja vozačima na ovom djelu autoceste Zagreb -Lipovac.
>>>
Milanović otvorio Bećarfest: 'Niste došli slušati mene, ionako me imate prilike slušati svaki dan'
13-06-2022
Predsjednik Republike Zoran Milanović otvorio je u nedjelju navečer u Babinoj Gredi kod Županje, 10. glazbeni festival "Bećarfest" na kojem se izvode bećarci, tradicionalna slavonska glazbena forma, uvrštena na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine. Festival "Bećarfest", festival bećarca Slavonije, Baranje i Srijema, održava se kao dio kulturne i tradicijske manifestacije "Nema sela nad Babinom Gredom" u sklopu koje je tijekom dopodneva održana i priredba 41. "Konji bijelci".
"Drago mi je da sam večeras među vama. Ovdje smo došli slušati izvođače, čuvare stoljetne baštine. Niste došli slušati mene, ionako me imate prilike slušati svaki dan", istaknuo je u kratkom obraćanju predsjednik Milanović. Dočekala ga je ženska pjevačka skupina iz Babine Grede, otpjevavši mu nekoliko stihova bećarca i ponudivši ga domaćom rakijom šljivovicom.
Načelnik Općine Babina Greda, Josip Krnić, izjavio je kako je Babina Greda seoska kulturna metropola Slavonije, koja privrženost baštini i tradiciji ponajbolje svjedoči manifestacijom "Nema sela nad Babine Grede".
Na jubilarnom, 10. Bećarfestu nastupit će 16 izvođača među kojima je šest muških i pet ženskih pjevačkih sastava te tri tamburaška sastava s ukupno 300-tinjak izvođača, koji će se natjecati za niz nagrada. Stručni žiri ocjenjivat će scenski nastup, vokalno-instrumentalnu izvedbu, najboljeg pjesmovođu, vokalnu izvedbu i najbolje stihove napisane za bećarce.
Bećarac je oblik narodne pjesme podrijetlom iz ruralne Slavonije i u obliku je dvostiha, koji se sastoji od dva deseterca čije se zadnje riječi rimuju. U bećarcu se obično natpjevaju dva ili više pjevača, koje prati skupno pjevanje. Stihovi se česti smišljaju tijekom same izvedbe. U studenom 2011. UNESCO je upisao bećarac u svoj popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
>>>
Potpore za razvoj gospodarstva i za poljoprivredu
22-08-2022
U Strategiji pametnog sela Općine Babina Greda do 2027. godine među specifičnim ciljevima istaknut je razvoj održivijeg i konkurentnijeg gospodarstva, prvenstveno dodavanjem nove vrijednosti lokalnim proizvodima i jačanjem prepoznatljivosti identiteta, proizvoda i usluga Babine Grede. Sukladno s tim, Općinsko vijeće donijelo je Program poticanja razvoja i unapređenja gospodarskih aktivnosti za 2022. godinu. Sastoji se od tri mjere za koje je u proračunu osigurano 800.000 kuna, a potpore će se davati na temelju javnog poziva, prema utvrđenim kriterijima.
Potencijalni korisnici tako mogu konkurirati i za potporu za razvoj i unapređenje turističke infrastrukture ulaganjem u smještajne kapacitete na području općine, s ciljem jačanja turizma kao jednog od mogućih pokretača ukupnog razvoja općine. Načelnik Josip Krnić ističe važnost razvoja turističkog proizvoda, posebno u segmentima manifestacijskog, gastronomskog, kulturnog, izletničkog i tranzitnog turizma. Iznos sufinanciranja je do 20.000 kuna po pojedinom korisniku. Osigurane su i potpore za pokretanje, unapređenje i razvoj gospodarskih aktivnosti postojećih i novih subjekata malog gospodarstva te za razvoj i unapređenje uslužnih djelatnosti, a mogu ih iskoristiti za nabavu novih alata, strojeva, uređaja i instrumenata… Potencijalni korisnik mora biti registriran najmanje tri mjeseca do trenutka podnošenja prijave.
Jedan od specifičnih ciljeva u Strategiji pametnog sela, za koje je Babina Greda izabrana 2020. godine, a izradu strategije platila Europska komisija, jest i razviti pametnu, okolišno obzirnu i ekonomski učinkovitiju poljoprivredu. Donesen je stoga i Program potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2022. s pet mjera, za koje je, doznajemo od Krnića, osigurano 400 tisuća kuna. Općina će nepovratnim sredstvima sufinancirati projekte u poljoprivredi, a cilj je i povećanje prinosa navodnjavanjem, kao i poticanje uzgoja dohodovnijih kultura (povrtlarstvo, cvjećarstvo)... Programom su predviđene potpore za nove energetske priključke na zgradama poljoprivredne namjene, potpore pčelarstvu, potpore za uzgoj jednogodišnjeg bilja (povrća i cvijeća), sjemena i sadnog materijala, potpore podizanju novih i rekonstrukciji postojećih višegodišnjih nasada i potpora analize tla poljoprivrednog zemljišta.
Maksimalni godišnji iznos potpore u okviru toga programa po prijavitelju ne smije prelaziti 35.000 kuna, a svaki korisnik u 2022. može iskoristiti najviše dvije mjere.
OPĆINA ŽELI RIJEŠITI NAVODNJAVANJE
Krnić navodi da je u selu dosta novih obrta, a neki su se mještani odlučili i vratiti iz Njemačke. “Ljudi se odlučuju otvarati deficitarne obrte, uredno podmiruju obveze prema Općini i odlučili smo im vratiti dio novca, poticati razvoj i nova zapošljavanja”, ističe. Smatra da bi OPG-ovci trebali osnovati udrugu potrošača vode kako bi Općina mogla pristupiti projektu navodnjavanja i iskoristiti postojeći kanal za poboljšanje poljoprivredne proizvodnje. To bi im, kaže, omogućilo okretanje visokodohodovnim kulturama i da mogu imati možda i tri žetve godišnje. “Cilj nam je vratiti i metalnu industriju u Babinu Gredu, i raditi završne proizvode u metalnoj i u drvnoj industrije - dvjema baznima za našu općinu”, zaključuje.
>>>
Ivana Ravnjak otišla u misije na Ekvador
06-09-2022
Župljanka Župe sv. Lovre, đakona i mučenika iz Babine Grede Ivana Ravnjak početkom rujna 2022. godine otišla je u Ekvador, u misiju Krist Misionar Molitelj koju je prije 21 godinu osnovala s. Lenka Čović, također rodom s ovih prostora.
Misija ima dvije lokacije, jedna kuća ima jaslice za najmanje, a druga ima internat za djevojčice, uz koji se nalazi vrtić, osnovna i srednja škola koju pohađa oko 400 djece. Djeca u školu kreću s 5 godina, osnovna škola traje 10 godina, a srednja škola 3 godine. Sestre u Misiji susreću se s velikim problemima kao što je uključivanje i sudjelovanje djece u bandama, droga, prostitucija i slične situacije, a s kojima se bore bez imalo straha jer znaju da je Bog uz njih i da imaju Njegovu pomoć i zaštitu u svakom trenutku. No, uz održavanje vjeronauka, tečajeva za brak i slično, sve navedene situacije prevelik su posao za četiri sestre i tri novakinje. Stoga su volonteri u misijama jako važni i potrebni.
Ivana ima 30 godina, diplomirala je engleski jezik te je aktivan član župske zajednice u Babinoj Gredi. Redovito je sudjelovala na misnim slavljima kao čitač, a kao volonter uključena je u rad Marijinih obroka. Spoznavši potrebu volontiranja u misijama prijavila za odlazak. Prošavši sve pripreme, otišla je početkom rujna, a planirani povratak u Hrvatsku predviđen je za početak prosinca 2022. godine.
Župljani Župe sv. Lovre zahvalni su Bogu na njezinoj ustrajnosti, vjeri, želji i volji te željno iščekuju njezino javljanje i informacije te u konačnici njezin povratak kući, a do tada će je uključiti u svoje molitve, kao i sve ostale misionare i volontere, moleći da im Bog podari vjere, snage, ustrajnosti i razboritosti suočiti se sa svim nedaćama koje se nađu pred njima te moleći Božju zaštitu od svih potencijalnih opasnosti.
>>>