Pitka voda napokon će stići i Babogređanima u Savskoj ulici
18-08-2012
Babina Greda postaje pravo gradilište. Načelnik Josip Krnić pun je planova i vizija razvoja sela koji kreću u realizaciju, a kao jedinom SDP-ovu općinskom čelniku u Vukovarsko-srijemskoj županiji vjetar u leđa svakako je dala pobjeda Kukuriku koalicije na parlamentarnim izborima. Na preksinoćnjoj sjednici Općinskog vijeća izvijestio je o početku radova na izgradnji vodovodne mreže u Savskoj ulici.
Naime, autocesta A3, Zagreb - Lipovac, dijeli Babinu Greda na dva dijela, a Savska ulica ostala je odsječena od ostatka sela i 50-ak tamošnjih kućanstava već se godinama žali da su zapostavljeni, bez osnovnih uvjeta za život. Krnić i sam smatra da je nedostatak pitke vode u 21. stoljeću nedopustiv i učinio je sve kako bi se ljudima konačno dovela voda koju su njihovi sumještani dobili još 80-ih godina prošlog stoljeća.
- Konačno smo našli rješenje za te ljude kojima su, iako žive pod Savom, i bunari presušili. Zahvaljujući Hrvatskim vodama i Vinkovačkom vodovodu i kanalizaciji, sljedećeg će mjeseca krenuti radovi i vjerujem da će do kraja godine mještani Savske ulice u svojim kućanstvima napokon imati pitku vodu - pojašnjava Krnić, dodajući da je projekt vrijedan milijun kuna.
Jedna od također vrlo značajnih investicija za Babinu Gredu početak je izgradnje kružnog toka u središtu sela koje će poprimiti urbani izgled. Bit će uređena parkirališta, postavljena nova javna rasvjeta, uređena autobusna stajališta - a 4,6 milijuna kuna, kolika je vrijednost investicije, osigurat će se iz programa EIB 2 preko Ministarstva regionalnog razvoja, a dio će financirati i Općina.
Počinje i uređenje Hrvatskog doma koje će financirati Fond za energetsku učinkovitost. U planu je i preseljenje općinske uprave iz postojećeg, neuglednog i skučenog u primjereniji prostor. Obnovit će se i urediti stara zgrada bivše mljekare gdje će, uz načelnika, urede dobiti i predsjednik Vijeća, budući općinski pročelnik i zaposlenici Agencije za razvoj i korištenje europskih fondova. Ondje bi trebalo biti i sjedište budućeg komunalnog poduzeća. Na katu je predviđeno uređenje općinske vijećnice i čajne kuhinje. Krovište nove zgrade Općine činit će solarni paneli.
- Zgrada će biti energetski neovisna jer ćemo sami proizvoditi struju i ostvariti određene uštede. S HEP-om ćemo potpisati ugovor o prodaji viška električne energije i Općini osigurati dodatan izvor prihoda - pojašnjava načelnik.
Sadašnja općinska zgrada bit će preuređena u muzej, sa spomen-sobom zaslužnih Babogredaca i stalnim postavom lokalnih slikara naivaca.
>>>
Milanović u sušom poharanoj Slavoniji: Država prepuštena slučaju je slučajna država
22-08-2012
– Obilazak triju hrvatskih županija pogođenih sušom predsjednik Vlade RH Zoran Milanović i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina počeli su danas u općini Babina Greda, u Vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje su ih predstavnici lokalne vlasti izvijestili o razmjerima šteta.
Na oko 7.000 hektara poljoprivrednih površina u ovoj općini dosadašnje štete od suše penju se na oko 9 milijuna kuna, rekli su općinski načelnik Josip Krnić i predsjednik Komisije za procjenu šteta Jakov Galović.
Istaknuli su da je općina Babina Greda već treću godinu za redom pogođena elementarnom nepogodom, prije dvije godine to je bila poplava, a prošle i ove godine suša.
Obilažeći polja od suše stradalog kukuruza premijer Milanović rekao je kako su ratari koji su sijali pšenicu prošli dobro, međutim, oni koji su njive zasijali kukuruzom prošli su loše.
»Očigledno smo svi prepušteni slučaju, a država koja je prepuštena slučaju je slučajna država«, izjavio je Milanović te dodao kako reda mora biti, i da se zbog složenosti problemi u poljoprivredi neće u ovoj godini moći riješiti.
Premijer Milanović i ministar Jakovina obišli su i radilište projekta navodnjavanja u Babinoj Gredi po čijem će dovršetku biti moguće navodnjavati oko 4 tisuće hektara poljoprivrednih površina u Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji.
Do sada je u taj projekt uloženo 270 milijuna kuna, u ovoj godini za njega je predviđeno 30 milijuna kuna, a za završetak projekta potrebno je osigurati ukupno 170 milijuna kuna.
U izjavi za medije ministar Jakovina je podsjetio da od prošle subote obilazi hrvatske krajeve pogođene sušom te da je situacija na žalost svuda jednaka.
»Štete od suše kreću se od 30 do 80 posto, a ponegdje i 100 posto«, rekao je Jakovina dodavši da je poljoprivreda proizvodnja pod vedrim nebom, dakle i s velikim rizicima.
Naglasio je kako će Vlada RH kroz mjere za ublažavanje šteta od suše u iduća tri tjedna isplatiti poljoprivrednicima oko 400 milijuna kuna zaostalih poticaja, da će pripremiti sustav za isplatu potpora kako bi one za 2012. bile isplaćene već u siječnju 2013. godine, te da će zakupci poljoprivrednog zemljišta biti oslobođeni plaćanja zakupnine za ovu godinu.
Jakovina je pozvao jedinice lokalne samouprave da se odreknu svog prihoda od zakupa poljoprivrednog zemljišta, što bi poljoprivrednicima osiguralo daljnjih 150 milijuna kuna.
Najavio je da će i s HBOR-om razgovarati o reprogramu duga poljoprivrednicima, a u idućih petnaestak dana razgovarat će se i s predstavnicima osiguravajućih kuća kako bi se iznašao model osiguranja poljoprivrednika po uzoru na europske zemlje.
»U Austriji je 70 posto poljoprivrednih površina osigurano, a kod nas samo četiri posto«, kazao je Jakovina te dodao da je u proračunu u ovoj godini za sufinanciranje dijela polica osiguranja poljoprivrednika osigurano 27 milijuna kuna što je nedostatno.
Ministar poljoprivrede je najavio mogućnost osnivanja osiguravajućeg fonda za nepogode kojim bi se disperzirao rizik poljoprivrednih proizvođača, Ministarstva poljoprivrede i osiguravajućih kuća.
Govoreći o navodnjavanju Jakovina je također istaknuo da se od 1,5 milijuna hektara poljoprivrednih površina u Hrvatskoj navodnjava samo 18.000 hektara te da je prioritetno navodnjavati tamo gdje ima korisnika sustava navodnjavanja i radno-intenzivnih kultura.
Podsjetio je da bi do 2020. godine u Hrvatskoj trebalo biti navodnjavano oko 100.000 hektara, a da Hrvatska raspolaže s oko 500.000 hektara zemlje pogodne za navodnjavanje.
Ministar poljoprivrede rekao je da je u 2012. godini Vlada RH iz redovitih i drugih sredstava osigurala oko 100 milijuna kuna za projekte navodnjavanja, a da je u razdoblju od 2003. do 2011. za projekte navodnjavanja utrošeno 587 milijuna kuna.
Premijer Zoran Milanović i ministar Jakovina u Babinoj Gredi obišli su i farmu i obiteljsko gospodarstvo Salić, a potom su se uputili u općinu Garčin u Brodsko-posavskoj županiji iz koje idu za Garešnicu u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
>>>
Sa stanova se nekada ženilo i
udavalo, kupovali dukati i svila
28-08-2012
Babina Greda je sigurno u Hrvatskoj prava seoska kulturna metropola, ustvrdio je babogredski načelnik Josip Krnić na otvorenju 10. stanarskih susreta u organizaciji Udruge za promicanje i očuvanje šokačke baštine Šokadija, i tvrdnju potkrijepio podacima: Svaki mjesec u Babinoj Gredi imamo jednu manifestaciju. I na ovim, 10. stanarskim susretima cilj nam je pokazati narodno ruho, tradiciju i običaje, poručio je Krnić. Njemu je, u znak zahvale, idejni začetnik manifestacije i predsjednik Udruge Šokadija Ilija Babić darovao plišanu kapu. Bez darova nije ostala ni potpredsjednica Vlade RH Milanka Opačić, kojoj je Babić darovao žensku torbicu ukrašenu zlatovezom.
Uzvraćajući na toploj dobrodošlici, potpredsjednica Milanka Opačić istaknula je kako nije mjesto velikih govora, no u Babinoj Gredi se uvijek lijepo osjeća. I lijepo je što se brinete za očuvanje tradicije. Nastavite samo tako! dodala je Opačić.
Oduševili su i organizacijom i brojem sudionika iz Udruge Šokadija i tijekom ovih jubilarnih Stanarskih susreta. Zapjevalo se uz gostovanje nekoliko muških i ženskih pjevačkih skupina (među kojima je Babić posebno zahvalio Šokačkoj grani iz Osijeka i gospođi Veri Erl), uživalo se u neobičnoj vještini kandžijanja mladih i nešto starijih momaka iz Kruševice, ali i u brojnim slavonskim jelima stanara i stanarica.
I naša jela koja se ovdje mogu kušati trebala bi se naći u kuharicama i na jelovnicima restorana, naglasio je načelnik Josip Krnić, dok je Ilija Babić sa sjetom podsjetio kako je nekada u Babinoj Gredi bilo više od 350 stanova. Sada ih je dvadesetak. I sam Kozarac je opisao što su stanovi značili Šokcima: sa stanova su se pravile zgrade, sa stanova su se udavale kćeri, ženili sinovi, sa stanova su se pravili štagljevi i kupovali dukati i svila. I danas stanovi koji postoje pomažu svojim stanarima, no mladi ne vole živjeti na stanu, ali vole sudjelovati u Stanarskim susretima, rekao Babić.
Milanku Opačić su mještani Babine Grede zavoljeli i zbog stihova iz bećarca koji je sama osmislila i na lipanjskome Bećarfestu ih upravo njime pozdravila: U Babinoj Gredi danas pola Vlade, al je teško, jedu, piju i niš ne rade...
>>>
Da imam ikakav izbor, sigurno se ne bih više bavio poljoprivredom
31-08-2012
Nedavni posjet premijera Zorana Milanovića, koji je za obilazak sušom sprženih slavonskih polja odabrao upravo Babinu Gredu, nije utješio tamošnje poljoprivrednike. Babogredci, kao i ostali poljoprivrednici u okruženju, žale se da nikada nije bilo teže, i sa strepnjom i velikom neizvjesnošću čekaju jesen. Svjesni su da rade u tvornici pod vedrim nebom i da ovise o višoj sili, ali nije im bilo ugodno čuti da na pomoć države ne računuju jer novca za odštetu nema.
I Ivo Vuković uzalud se ponadao da će premijer i resorni ministri u Babinu Gredu donijeti dobre vijesti i bar djelomično im ublažiti velike štete. Komentirajući najavljena ulaganja države u navodnjavanje, ustvrdio je da nije siguran da će to dočekati.
- Problemi su veliki - tržište je potpuno neuređeno, plasman robe vrlo težak, a naplata još teža. Prije dvije godine kroz njive smo se mogli voziti čamcem, koliko su plivale. Tek su tada počeli čistiti kanale, a kada su napokon to riješili, poharale su nas suše. Nikako da se krene naprijed - zabrinut je Vuković.
Na upit razmišlja li dići ruke od bavljenja poljoprivredom i uzgoja stoke, razočarano odmahuje glavom.
- Pa ja ne mogu dići ruke zato što imam 50 godina i nitko me više ne treba kao radnika, to je danas tako. Sve što smo postigli, postigli smo od zemlje i stoke, tako da ja drugog izbora nemam, a, vjerujte mi, da imam bilo kakvu alternativu, ni trenutka se ne bih premišljao - ustvrdio je Vuković.
- Premijer mi je u razgovoru, kao i svima što obećava, najavio neka buduća navodnjavanja. Rekao sam mu da ja to sigurno neću dočekati, pogotovo jer se nema odakle navodnjavati. Ta priča me nije ni najmanje utješila - iskren je Vuković.
Inače, kod Babine Grede, na trasi budućeg kanala Dunav - Sava, privode se kraju radovi na pilot-projektu koji će omogućiti navodnjavanje 510 hektara. Do sada je uloženo 270 milijuna kuna, a za spajanje kanala sa Savom, doznajemo je načelnika Josipa Krnića, nedostaje još 170 milijuna kuna. Seljaci su skeptični i pitaju se kada će se i odakle namaknuti taj novac kada je država, primjerice, u ovoj godini za navodnjavanje osigurala samo 30 milijuna kuna. U Vukovarsko-srijemskoj županiji od 115 tisuća hektara poljoprivrednih površina navodnjava se tek 2.500 PIK-a Vinkovci i VUPIK-a, a 5.500 je u fazi projektiranja.
Na području Babine Gede, koje je poznati stočarski kraj, štete na usjevima procijenjene su na devet milijuna kuna. Prijavilo ju je 290 proizvođača, a štete su 90 posto.
- Otkupljivači ovih dana nazivaju ratare i nude 1,60 kuna plus PDV za kukuruz, što će za nas stočare, koji ga zbog suše nećemo imati dovoljno za osobne potrebe, značiti propast - ogorčeni su seljaci.
>>>
Novo dječje igralište
15-09-2012
Zahvaljujući ideji mlade profesorice Đurđice Babić te zakladi Slagalica, djeca Babine Grede od jučer se mogu igrati na novome dječjem igralištu. - U travnju sam na natječaj Slagalice, u ime OŠ Mijat Stojanović aplicirala projekt uređenje igrališta Dudice. Bilo je stotinu projekata, a sredstva su odobrena za njih 15. Jedna jedina osnovna škola koja je imala projekt na tome natječaju i koja se javila bila je naša i dobili smo 12.857 kuna - pojasnila je Đurđica Babić.
Nastavnice škole obojile ogradu u parku, zaposleni na javnim radovima obnovili su stepenište oko crpke, popravili ogradu, vratili crpku koja godinama nije bila u funkciji i pripremili teren za postavljanje igrališta. - Dobiveni novac utrošili smo na nabavu opreme za igralište, dok je rad naša potpora za svu djecu Babine Grede - poručila je Đurđica Babić. “Donatori su nam pomogli i osigurali drvene stolove i klupe. Hvala svima” poručili su iz OŠ M.Stojanović.
>>>
Strahuju da im zbog hajke oko Lalićke ne propadne posao od 50 mil. €
27-09-2012
Žao mi je zbog negativne medijske kampanje pokrenute nakon što je objavljeno da bivša manekenka Sunčica Lalić može sklopiti ugovor s Hrvatskim šumama o isporuci drvne sječke u idućih 14 godina uz još dvadesetak kupaca. Tako je Poslovnom dnevniku rekao Josip Krnić, općinski načelnik Babine Grede.
Naime, tvrtka Uni Viridas u vlasništvu bračnog para Sunčice Lalić i Dragana Jurilja, kontroverznog poduzetnika i bivšeg partnera Vladimira Zagorca, doista u ovom nerazvijenom slavonskome mjestu namjerava graditi bioelektranu za proizvodnju električne i toplinske energije, vrijednu tridesetak milijuna eura. Uz popratne sadržaje, staklenike i hladnjaču ukupna investicija doseže i 50 milijuna eura. Glavni ulagač, koji stoji iza Uni Viridasa, zapravo je belgijsko-turski konzorcij Unit Investment, tvrdi načelnik.
Krnić dodaje da se gradnja elektrane priprema već tri godine. Prema prvobitnom planu trebali su se iskoristiti geotermalni potencijali, ali kako su izvori na privatnom zemljištu, projekt koji bi također vodio Uni Viridas s partnerima pomaknut je za kasnija vremena. Sunčica Lalić, direktorica Uni Viridasa, sklopila je s općinom prije godinu i pol ugovor o namjeri gradnje elektrane i kupnje 170.000 kvadrata zemljišta uz autocestu Zagreb - Lipovac. Mještanima Babine Grede je na prezentaciji investicije obećano da će se otvoriti najmanje 200 radnih mjesta, a ulagač će za zemlju bez infrastrukture platiti oko tri milijuna kuna.
Prvi zemljani radovi, obećano je tada, trebali bi početi već ovog listopada. Krnić vjeruje da se projekt polako bliži kraju iako zemljište još nije plaćeno. Lalić je uspjela ishodovati lokacijsku dozvolu i prema informaciji općine radi se na glavnom projektu. Zapravo, Lalić je ishodovala sve dokumente koje su Hrvatske šume tražile u natječaju za dodjelu sječke. S općinom je pak dogovoreno da će izlicitirani iznos za zemljište platiti čim elektrana dobije uporabnu dozvolu za rad.
Krnić bezrezervno vjeruje ulagačima i boji se da nešto ne krene po zlu. U Babinoj Gredi, kaže, ljudi nemaju gdje raditi. Postoje tek dva pogona s dvadesetak zaposlenih ? minimljekara Družba i proizvodnja parketa, koju u bivšem pogonu Đure Đakovića vodi Hrast Strizivojna.
>>>
73-godišnjak preminuo nakon prometne nesreće
29-09-2012
Jučer, 28. rujna u 12.40 sati, u Babinoj Gredi u ulici Nožice, dogodila se prometna nesreća u kojoj je 73-godišnji vozač mopeda zadobio teške tjelesne ozlijede, od kojih je kasnije preminuo.
73-godišnji Županjac, upravljao je mopedom marke „Superking“, županjskih registracijskih oznaka te se uključivao u promet sa kolnog ulaza na cestu kojom prilikom nije propustio osobni automobil, marke „Fiat“, županjskih registracijskih oznaka kojim je upravljala 39-godišnja žena iz Babine Grede pri čemu je došlo do udara i pada na kolnik 73-godišnjeg vozača mopeda. Uslijed pada 73-godišnjak je zadobio teške tjelesne ozlijede opasne po život od kojih je u poslijepodnevnim satima preminuo u Općoj županijskoj bolnici u Vinkovcima.
O prometnoj nesreći, izvješteno je Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima.
>>>
Bageri Uni Viridasa jučer se nisu pojavili
16-10-2012
Mještani Babine Grede jučer su s nestrpljenjem iščekivali proteklih mjeseci pompozno najavljivani početak radova u gospodarskoj zoni Tečine, gdje tvrtka Uni Viridas bivše manekenke Sunčice Lalić s partnerima namjerava uložiti 50 milijuna eura. Umjesto gradilišta, oranica koja se prostire na 17 hektara, smještena tik uz autocestu Zagreb-Lipovac i dalje je pusta i infrastrukturno potpuno neopremljena, bez vode, struje, asfalta i plinskih instalacija.
Green field investicija koja bi, prema najavama općinskog načelnika Josipa Krnića, trebala niknuti na tome mjestu i dati snažan gospodarski impuls sastoji se od termoelektrane na biomasu, jačine 10 megawata, plastenika koji će se prostirati na više od 10 hektara i hladnjače kapaciteta 300.000 tona. Financijska konstrukcija navodno je zatvorena, isporuka postrojenja za termoelektranu već dogovorena, a osiguranje sirovine prošlog je mjeseca u javnosti diglo mnogo prašine. Naime, Uni Viridas je na natječaju Hrvatskih šuma po principu “tko će prvi njegova sirovina” dobila ugovor za drvnu sječku u vrijednosti većoj od 300 milijuna kuna na rok od 14 godina.
Iako se najviše spočitavalo to što je Sunčica Lalić do ugovora s Hrvatskim šumama došla samo na temelju lokacijske dozvole, njezin suprug Dragan Jurilj tvrdi da su oni poštovali uvjete i pojašnjava da je iza njih ulagač sa svjetskim referencijama i iskustvom s elektranama. Riječ je o belgijsko-turskom konzorciju Unit Investment u vlasništvu biznismena te predsjednika turskog Galatasaraya Unala Aysala koji u Hrvatsku planira uložiti 200 milijuna eura. Jurilj je pojasnio da su pripreme za otvaranje gradilišta u završnoj fazi i da se samo čeka potvrda glavnog projekta.
- Ako nema bagera, to ne znači da se ne radi. Naprotiv, radi se punom parom jer administracija i pripremni poslovi zahtijevaju vremena, a sama izgradnja je najlakši i najslađi dio posla - tvrdi Jurilj. Očekuje da će za mjesec dana radovi početi jer se moraju ispoštivati rokovi utvrđeni u ugovoru s Hrvatskim šumama u kojem je precizirano da se do 31. prosinca moraju završiti zemljani radovi.
Posla za 200 radnika
Jurilj najavljuje i skorašnje otvaranje ureda u Babinoj Gredi, a raspisan je i natječaj za prijam u radni odnos djelatnika raznih profila. Ovih se dana s kandidatima obavljaju razgovori, a uskoro će biti raspisan i natječaj za izvođače radova, nakon čega kreće građevinska mehanizacija. Vrijednost investicije je približno 370 milijuna kuna, a u roku od dvije godine očekuje se zapošljavanje više od 200 ljudi.
>>>
Najniži Hrvat godinu i pol čeka na električna kolica
27-10-2012
Nadvožnjakom iznad autoceste A3 Zagreb - Lipovac, koji spaja sjeverni i južni dio Babine Grede, sporo se i teško kretao 41-godišnji Željko Biškić. Taj samo stotinu centimetara visok Babogredac oslanjao se na dječji biciklić s pomoćnim kotačem, a vozači su usporavali automobile i znatiželjno ga promatrali. Krenuo je na groblje, obići posljednje počivalište svojih roditelja jer zbog najavljenog pogoršanja vremena nije siguran da će moći otići na Sve svete. Iako se trudio biti ljubazan, ipak nije mogao sakriti svoju razočaranost i ogorčenost.
- Ma vjerujte mi da mi je dosta toga da me ljudi samo s čuđenjem promatraju, mobitelom slikaju i prstom upiru u mene. Ne želim biti maskota, ja sam ipak čovjek, takav sam kakav sam, Božja volja, ali samo želim normalno živjeti - zavapio je Željko.
Požalio nam se na to da mu već više od godinu i pol električna kolica za osobe s invaliditetom, koja mu je nakon dobrotvorne akcije darovao načelnik općine, nisu u funkciji, došlo je do nekog kvara i još uvijek su na popravku.
- Niti mi se itko javlja, niti znam o čemu se radi. Navodno treba nekoliko tisuća kuna platiti popravak. Da nemam ovog biciklića s pomoćnim kotačem koji sam dobio na poklon, ne znam kako bih se uopće kretao. A kretati se moram. Pa ne mogu se živ zakopati - ističe.
Nekoliko puta dnevno obavezno ode do sela, po kruh i mlijeko. Navrati i na kavicu, a ako je dobro društvo, počasti se i pelinkovcem.
A u Željkovoj kući ni po čemu se ne osjeti da u njoj živi patuljak. Nema nikakvog minijaturnog namještaja, na krevet se uspinje pomoću drvene klupice i ona mu je, kaže, zapravo “odskočna daska” u svijet “velikih”.
Za njega se brine Marija Džoić, koja sa sinom već 15 godina živi u Željkovoj kući i pomaže mu u kućanskim poslovima. Razočarano se prisjetila kako im se prije godinu, godinu i pol obratio neki donator iz Zagreba koji je obećavao pomoć oko uređenja kupaonice i sanitarnog čvora, ali se više nikada nije javio.
- Žao mi je što su ga svi zaboravili. Pomaže se mnogima, a za one kojima stvarno treba nitko ne mari - dodaje Marija.
I mještani s kojima smo razgovarali poručuju da su Željka pojedinci koristili samo u promidžbene svrhe, radi vlastitog interesa i kada je u selu trebalo smijeniti vlast, a nakon toga svi su ga zaboravili.
A što se zapravo dogodilo sa Željkovim kolicima nismo saznali. Načelnik Josip Krnić se ograđuje i lopticu prebacuje na druge osobe, do kojih nismo uspjeli doći.
Željko osim svojih električnih kolica, sramežljivo nam otkriva, priželjkuje i kupaonicu.
- Dolazi zima, snijeg, poledica i teško mi je noću izlaziti van u poljski WC i kupati se u koritu. Ljeti još i nekako. Najveći problem su mi stepenice jer se moram dobrano namučiti dok siđem i ponovno se uspnem. Ali sa svojom malom mirovinom ne mogu ništa - ustvrdio je Željko.
Ne želim biti maskota, ja sam ipak čovjek i samo želim normalno živjeti - zavapio je Željko
>>>
Djevojčica u komi jer u bolnici nisu vidjeli da ima prijelom lubanje
01-12-2012
Devetogodišnja djevojčica, učenica 2. razreda OŠ Mijat Stojanovića iz Babine Grede, još je u komi nakon što ju je u ponedjeljak popodne u školi za velikog odmora gurnuo jedan dječak pa je pala i glavom udarila o pod. Iz škole su je prevezli kući k roditeljima, ali kada su oni vidjeli da je ozljeda ozbiljna, hitno je prevezena u vinkovačku Županijsku opću bolnicu.
– Ne želim kriviti školu, ali zašto nisu odmah pozvali Hitnu? I da ju je naš liječnik pregledao, sigurno bi je odmah uputio u bolnicu u Vinkovce, a ovako je izgubljeno dragocjeno vrijeme. U vinkovačkoj bolnici su je pregledali na rendgenu, ali ne i na CT-u pa nisu odmah vidjeli teške ozljede glave. Tek kada se zakompliciralo, kada je srce prestalo raditi te nakon reanimacije, prevezli su je u Osijek. U Osijeku su ustanovili da ima prijelom lubanje. Kada sam pitao liječnike u Vinkovcima kako nisu mogli vidjeti da joj je napukla lubanja, rekli su da nemaju takve uređaje. - Morate i nas razumjeti, i mi nekada pogrešno procijenimo - rekli su mi liječnici. U srijedu je pola dana disala svojim plućima, ali su je opet vratili na respirator. U osječkoj bolnici su mi rekli da su je stavili u izazvanu komu da bi se mozak odmorio kako bi je mogli operirati. Prvo je imala oštećenje na jednoj strani mozga, sada i na drugoj. Jako smo zabrinuti... – kaže otac Antun Gregurović dodajući kako je stariji sin vidio da ju je odgurnuo jedan dječak. No, policija ima drukčije informacije.
– Učenica u dobi od 9 godina trčeći po školi sudarila se sa 7-godišnjim učenikom. Tom je prilikom pala na pod. Požalila se da je boli glava te ju je dežurna nastavnica poslala kući – rekao nam je Luka Barunčić, glasnogovornik policije. Ravnatelj vinkovačke bolnice dr. Krunoslav Šporčić kaže da su poduzeli sve što su mogli u ovom slučaju.
Šok pod velikim odmorom
– Kada je djevojčica primljena, bila je pri svijesti. Pregledali su je neurolog i neurokirurg i nije slutilo na teže ozljede. Nismo je odmah poslali na CT jer se to ne radi dok je osoba pri svijesti, pogotovo kada je riječ o djetetu, da se ne izlaže zračenju, ali kada je izgubila svijest, pregledali smo je CT-om i utvrdili epidermalni hematom. Budući da takve operacije ne možemo obavljati, prevezli smo je u Osijek – kaže dr. Šporčić. Ravnatelj škole Damir Gugić kaže da su svi još u šoku.
– Sve s dogodilo pod velikim odmorom kada su se djevojčica i dječak sudarili, a djevojčica pala na pod. To je bila nezgoda. Ona je rekla da bi išla kući jer je boli glava. Nisu se vidjele nikakve ozljede pa smo mislili da će biti sve u redu. Kolegica ju je odvezla i predala roditeljima – kaže ravnatelj Gugić.
>>>